sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Nauka > Premia na Horyzoncie

Premia na Horyzoncie

Premia na Horyzoncie
Data publikacji: 2016-03-28 08:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1970 125954

Premia na Horyzoncie to nowy program resortu nauki. Jego celem jest wsparcie ośrodków naukowych, które biorą udział w projektach Horyzontu 2020 lub Euratom.
Ufundowany przez Unię Europejską program Horyzont 2020 to największy i najbardziej prestiżowy program badań naukowych i innowacji, którego budżet wynosi niemal 80 mld euro. Wśród najlepszych, którzy do tej pory otrzymali grant Komisji Europejskiej, znalazły się również zespoły i jednostki z Polski.

Premia na Horyzoncie nie tylko pomoże tym, którzy korzystają już z unijnego finansowania, ale zachęci również kolejne zespoły do ubiegania się o środki na badania. Problemem do tej pory była różnica w wynagradzaniu polskich naukowców w porównaniu z innymi krajami UE. System dodatków do wynagrodzeń w ramach Premii na Horyzoncie pozwala na zmniejszenie tej różnicy ze środków państwowych.

O Premię na Horyzoncie będą mogły ubiegać się zarówno te jednostki, które podpisały już umowę na realizację projektu, jak również te, które zakończyły już jego realizację. Umowa będzie stanowiła jeden z załączników w dokumentacji konkursowej PnH.

Łączny budżet programu na 2016 r. to 40,2 mln zł. Wysokość finansowania będzie zależeć m.in. od wysokości unijnego grantu dla jednostki oraz jej roli w projekcie. Ośrodki, dla których wysokość finansowania  wynosi do 1 mln euro, mogą liczyć na premię w wysokości 20 proc. tej kwoty (maksymalnie 200 tys. euro). Aż 25 proc. otrzymają wnioskodawcy, na których przypada  wartość ponad 1 mln euro w ramach grantu europejskiego.

Dodatkowe środki wynoszące 10 proc. wysokości finansowania ze środków UE otrzymają jednostki naukowe, które pełnią rolę koordynatora w projekcie lub są ośrodkami, w których realizowany jest grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Przyznane w ramach PnH środki można przeznaczyć tylko na dodatki do wynagrodzeń osób pracujących w projekcie (niezależnie od formy zatrudnienia i charakteru pracy). Finansowanie nie może być wykorzystane na pokrycie kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wnioski można zgłaszać bezterminowo, od dnia ogłoszenia konkursu. Przyjmowane będą w postaci elektronicznej (system OSF) oraz papierowej na adres MNiSW (00-529 Warszawa, ul. Hoża 20). Dokumentację złożyć może jedynie kierownik jednostki naukowej lub osoba przez niego upoważniona.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie