czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Koniec ze "Studiami dla wybitnych"

Koniec ze "Studiami dla wybitnych"

Koniec ze "Studiami dla wybitnych"
Data publikacji: 2016-03-25 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1586 125901

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło  decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia programu „Studia dla wybitnych” w dotychczasowej formule. Ten projekt miał zapewnić szczególnie uzdolnionym studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie.

Nowe władze uznały go za "nieefektywny pod względem finansowym oraz wykazujący duże ryzyko zwiększenia drenażu elit intelektualnych kraju". Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ocenia  również, że obecny kształt programu „Studia dla wybitnych” obarczony jest nieusuwalnymi wadami. Ponadto zdaniem władz działania w ramach „Studia dla wybitnych” pokrywałyby się częściowo z koncepcją wydatkowania środków  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, co doprowadziłoby do nieefektywnego wykorzystania środków finansowych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Ministerstwem Rozwoju, jak informuje, prowadzi zaawansowane prace dotyczące kompleksowego systemu wsparcia umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego obejmującego: realizację działań, które umożliwią studentom z Polski podjęcie studiów za granicą. I dalej: "Dzięki wypracowanym, specjalnym instrumentom finansowym studenci, jak również inne osoby chcące podnieść swoje kompetencje, będą mogły odbyć szkolenia, kursy oraz studia w wysokiej jakości ośrodkach zagranicznych (działania finansowane z  IV osi  Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa  Programu Operacyjnego  Wiedza, Edukacja, Rozwój). Realizację programów kształcenia w językach obcych, skierowanych zarówno do studentów z Polski, jak i do cudzoziemców.

Realizację międzynarodowych programów studiów oraz międzynarodowych szkół letnich umożliwiających studiowanie w Polsce cudzoziemcom oraz studiowanie w międzynarodowym środowisku przez osoby z Polski, uczestniczące w edukacji na poziomie wyższym".

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”