poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Powstanie centrum nauk przyrodniczych

Powstanie centrum nauk przyrodniczych

Powstanie centrum nauk przyrodniczych
Data publikacji: 2015-12-27 13:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-27 13:26
Wywietleń: 1863 74016

W marcu przyszłego roku ruszy w Szczecinie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z biznesem.

Studenci zdobędą tu wiedzę z zakresu geologii, geografii, oceanografii, biologii, biotechnologii i ochrony środowiska. W nowym budynku Centrum powstały także cztery laboratoria, w tym m.in. laboratorium genetyki organizmów jednokomórkowych i laboratorium biologii morza, a także dziesięć specjalistycznych pracowni.

Centrum stworzy możliwości łączenia pokrewnych dyscyplin, stawiając na zawodową wielostronność i ucząc pracy w grupach złożonych ze specjalistów różnych branż – powiedziała dr Kamila Mianowicz z Centrum.

Zamykanie się w tradycyjnie zdefiniowanych dyscyplinach, takich jak geografia, geologia czy biologia nie odpowiada współczesnym potrzebom rynku pracy, ponieważ bardzo szybko rośnie liczba wyzwań środowiskowych związanych m.in. z inwestycjami w transport wodny, takimi jak rozwój zespołu portowego Szczecin – Świnoujście, czy modernizacja śródlądowej drogi wodnej na Odrze Granicznej – dodała.

Zmierzenie się z tymi wyzwaniami wymaga kompleksowego rozumienia funkcjonowania środowiska przyrodniczego i wpływu, jaki wywiera na nie działalność człowieka - powiedziała Mianowicz. W kształceniu studentów pomoże specjalistyczny sprzęt terenowy i laboratoryjny. Jak dodała, student będzie miał możliwość wykonania pomiarów lub analiz samodzielnie z wykorzystaniem własnego sprzętu tak długo, jak będzie tego wymagać potrzeba opanowania metody i zapoznania z aparaturą.

Naukowcy skupieni wokół Centrum eksplorują zagadnienia m.in. z geologii czwartorzędu, geologii morza, paleontologii, paleooceanologia i oceanologii, czy biotechnologii. Nowa inwestycja pozwoli kontynuować im badania w znacznie lepszych warunkach.

Jak mówi Mianowicz, wysiłek specjalistów zmierza m.in. w kierunku rekonstrukcji warunków środowiska w przeszłości, a także określenia ich kierunków przemian pod wpływem czynników naturalnych i działalności człowieka.

Naukowcy na podstawie zachowanych śladów próbują najdokładniej jak to możliwe odtworzyć warunki przyrodnicze panujące w przeszłości – mówiła Mianowicz. Ten kierunek badań ma bardzo duże znaczenie dla prognozowania skutków zmian klimatycznych, które współcześnie obserwujemy. „Zapis zmian środowiska w przeszłości geologicznej może dać nam cenne wskazówki odnośnie naszej przyszłości, pomóc zapobiegać negatywnym skutkom lub lepiej się na nie przygotować” – dodała.

Bardzo ważną dziedziną badawczą jest tzw. geologia ochrony środowiska, która zajmuje się m.in. badaniem zanieczyszczeń osadów dennych zbiorników wodnych. „Wiedza na ten temat ma kapitalne znaczenie, zwłaszcza przy pogłębianiu torów wodnych, czy budowie marin i przystani jachtowych. Dzięki pracy naukowców będziemy wiedzieć, czy urobek z pogłębiania może być bezpiecznie składowany, a jeśli nie, to w jaki sposób należy go zabezpieczyć, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń” – dodała Mianowicz.

Naukowcy m.in. z Centrum zaangażowani są w badania nad potencjalnym wykorzystaniem okrzemek przy produkcji biopaliw. „W zakładzie Paleooceanologii Uniwersytetu Szczecińskiego realizowany jest właśnie pionierski projekt badawczo-rozwojowy mający na celu zbadanie możliwości oraz wypracowanie technologii produkcji biokomponentów uzyskiwanych z produktów metabolizmu okrzemek, ściślej mówiąc tłuszczy” – powiedział  zaangażowany w przedsięwzięcie prof. Andrzej Witkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

„Projekt ten realizowany jest w ramach współpracy PKN Orlen, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego. Badania opierają się na testowaniu określonych gatunków okrzemek, pochodzących z Morza Bałtyckiego i innych mórz i oceanów, z wykorzystaniem wód oraz gazów poprodukcyjnych PKN Orlen” – dodał prof. Witkowski.

 

Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano w marcu przyszłego roku; trwają jeszcze prace związane z wyposażeniem budynku. Wartość całej inwestycji to blisko 27 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.(pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy