Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Co dalej z Kulicami

Data publikacji: 03 listopada 2015 r. 10:20
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Co dalej z Kulicami
 

Kierownikiem należącego do Uniwersytetu Szczecińskiego Zespołu Dworsko-Pałacowego w Kulicach został dr Sławomir Szafrański, były dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, prezes zachodniopomorskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W obiekcie ma być prowadzona działalność edukacyjna na rzecz współpracy polsko-niemieckiej.

Wiemy, że tą działalność ma prowadzić Stowarzyszenie "Akademia Kulice" i że w prace mają być zaangażowane lokalne instytucje z Polski i Niemiec.

- Jest jeszcze za wcześnie, żeby rozmawiać o szczegółach - mówi dr Sławomir Szafrański. 

Uczelnia zapowiada, że więcej dowiemy się na konferencji prasowej zaplanowanej wstępnie na grudzień. 

Obiekt w Kulicach uczelnia otrzymała kilkanaście lat temu od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Warunkiem było prowadzenie  działalności edukacyjnej i rozwijanie współpracy między Polską a Niemcami. W pałacu działała Akademia Europejska Lisawety von Zitzewitz, z którą uczelnia rozstała się w atmosferze konfliktu. US zarzucał Akademii m.in. zdewastowanie obiektu, Akademia odpowiadała, że uczelnia nie wywiązała się ze swoich zobowiązań. US chciał obiekt sprzedać. To się jednak nie udało. W ubiegłym roku US przedsatwił koncepcję ośrodka edukacyjnego.

Gwarantem, że wszystko przebiegnie pomyślnie, miał być Stephen Felsberg, powołany na stanowiska pełnomocnika rektora do spraw Kulic. Felsberg specjalizował się w sprawach kontaktów polsko-niemieckich, wcześniej pełnił funkcję m.in. prezesa Instytutu Historii Stosowanej.

- Opracowujemy plan biznesowy i scenariusze finansowe - opowiadał w lipcu zeszłego roku.

US nie informuje, czy Felsberg nadal jest zaangażowany w reaktywację Kulic. ©℗

(as)

Fot. Mirosław WINCONEK 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zainter
2015-11-03 21:06:55
Panie redaktorze sprostowanie; obiekt w Kulicach US otrzymał nie od agencji,ale od byłych właścicieli Johana i Poula von Bismarck w którym mieściła sie Akademia Eurepejska z siedziba w Warszawie.To US zniszczył ten pięknie obremontowany pałac.
@mimoza
2015-11-03 15:40:17
Napisz Ty, bo Kurier nie ma takiego przebicia, żeby to napisać. Jak by wiedzieli, to by sami napisali, więc albo nie wiedzą, albo nie chcą napisać.
Honorat
2015-11-03 15:25:42
Dobrze byłoby, żeby to miejsce zaczęło spełniać pożyteczną rolę. Szkoda, żeby obiekt marniał tak jak inne przydzielone Uniwersytetowi. A tak przy okazji: czy US ma dalej problemy ze Stolcem?
mimoza
2015-11-03 11:57:15
Proszę sprawdzić za co wyleciał z magistratu Szafrański, a potem o tym napisać. Szczecin to jedno wielkie bagno....
mimoza
2015-11-03 11:56:28
Proszę sprawdzić za co wyleciał z magistratu Szafrański, a potem o tym napisać. Szczecin to jedno wielkie bagno....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA