Herbarium Pomeranicum – projekt cyfrowego zielnika, współrealizowany przez Uniwersytet Szczeciński, wchodzi w kolejną fazę realizacji.
Rozpoczął się właśnie proces skanowania alegatów.
Uniwersytet Szczeciński wraz Uniwersytetem Gdańskim i Akademią Pomorską w Słupsku już od półtora roku realizują wspólnie projekt Herbarium Pomeranicum. Zasoby cztery herbariów, dwóch ze Szczecina, po jednym z Gdańska i Słupska zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.
Herbarium, czyli zielnik, to kolekcja zasuszonych okazów roślin, które zostały w odpowiedni sposób ułożone, opisane oraz sklasyfikowane. Dotychczas, by skorzystać z materiału zielnikowego, zainteresowany naukowiec musiał umówić się na spotkanie i przyjechać, projekt ma na celu ułatwienie całego procesu, właśnie przez ucyfrowienie i dostępność w internecie.
Digitalizacja zbiorów zielnika przy Uniwersytecie Szczecińskim nabiera tempa, a to za sprawą jedynego na Pomorzu Zachodnim skanera trzeciej generacji.
Uczelnia swoje zbiory będzie skanować na wyjątkowym urządzeniu SupraScan Quartz A1. Dzięki innowacjom optycznym i oświetleniowym, skaner ten pozwala na doskonałe odwzorowanie alegatów zielnikowych, w tym również tych przestrzennych jak szyszki roślin czy grzyby. Czas skanowania w formacie A1 wynosi 6 sekund, a rozdzielczość do 1000 dpi.
Oprac. (k)