Nowoczesna pracownia obrabiarek sterowanych cyfrowo dla uczniów WZDZ powstaje przy pl. Kilińskiego 3 w Szczecinie. Przedsięwzięcie o wartości ponad 2,5 miliona złotych jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu powstanie klasa w nowym zawodzie.
– Od września będziemy kształcili w zupełnie nowym zawodzie, którego dotychczas u nas nie było, czyli operator obrabiarek skrawających sterowanych cyfrowo – wyjaśnia prezes zarządu WZDZ dr Krzysztof Osiński. – Nauka będzie prowadzona na urządzeniach najnowocześniejszych, numerycznie sterowanych obrabiarkach.
Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w ubiegłym roku przygotował projekt i złożył wniosek w ramach projektu infrastrukturalnego, który realizuje Urząd Marszałkowski. Jest to komponent na przebudowę lub rozbudowę bazy warsztatowej. WZDZ ma już warsztaty ślusarskie i eletromechaniczne. Wygranie projektu o wartości ponad 2,5 mln zł umożliwiło mu otwarcie i wyposażenie zupełnie nowych pomieszczeń szkoleniowych.
– Aplikując o te środki, musieliśmy przeprowadzić badanie rynku, dotyczące zainteresowania kształceniem w tym zawodzie. Okazało się, że jest ono bardzo duże. Ponadto musieliśmy zawrzeć umowy partnerskie z firmami z terenu Szczecina i okolic, które zechcą partycypować w szkoleniu tej młodzieży – podkreśla prezes K. Osiński. – Młodzież będzie się kształcić w naszej szkole. Jednak chcemy również, żeby odbywała ona praktyki i staże, a docelowo zasilała te firmy.
WZDZ podpisał umowy partnerskie ze znanymi zachodniopomorskimi firmami, m. in. firmą Adamus, jednym z największych producentów elementów przy użyciu tego typu obrabiarek, czy firmą STG, firmą Elwiko i innymi.
Trwające obecnie prace budowlane na terenie warsztatów są mocno zaawansowane. Ich zakończenie jest przewidziane na lipiec. Następnie warsztaty zostaną wyposażone, tak by od 1 września uczniowie mogli się kształcić na tych urządzeniach. Został już wyłoniony w przetargu dostawca maszyn, obrabiarek skrawających sterowanych cyfrowo. WZDZ rozpoczął już rekrutację kandydatów do nowo tworzonej klasy w zawodzie operator obrabiarek sterowanych cyfrowo. Zgodnie z wymogiem projektu klasa powinna liczyć minimum 15 uczniów.
Elżbieta KUBERA