piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce

Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce

Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce
Data publikacji: 2018-10-12 18:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1497 356030

Najnowocześniejsza w Polsce pracownia CNC, czyli do najbardziej precyzyjnej obróbki skrawaniem, została w piątek otwarta w szczecińskim WZDZ. Na zainstalowanie w niej jednego z supernowoczesnych urządzeń, specjalną zgodę musiał wyrazić Senat Stanów Zjednoczonych.

- Przeszliśmy ogromną metamorfozę i jako zakład weszliśmy w XXI wiek obiema nogami. Sam nie dowierzam, że takiej przebudowy i zmiany dokonaliśmy. To krok milowy w kształceniu kolejnych pokoleń. - powiedział podczas uroczystości otwarcia warsztatów dr Krzysztof Osiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.

Najnowocześniejsze w Polsce warsztaty do obróbki skrawaniem CNC powstały w ciągu sześciu miesięcy w miejscu starych przy pl. Kilińskiego. Sale przeszły kapitalny remont, a stary sprzęt został zastąpiony nowym. Koszt przebudowy i wyposażenia wyniósł ponad 2,5 mln zł, przy czym 360 tys. zł stanowił wkład własny, a pozostała część pochodziła ze środków Unii Europejskiej. Park maszynowy jest różnorodny, składają się na niego m.in. frezarki, tokarki i obrabiarki sterowane cyfrowo.

- Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom uczniowie będą uczyli się opracowywania programu, który następnie będzie mógł być użyty przy produkcji konkretnych, bardzo precyzyjnych elementów metalowych - wyjaśnia prezes Osiński.- Mamy podpisane umowy z czterema zakładami pracy, w których znajdują się niektóre z tego typu urządzeń. Tam nasi uczniowie będą odbywać praktyki.

Z pracowni korzystać będą podczas praktycznej nauki zawodu uczniowie kształcący się m.in. w zawodach: operator obrabiarek skrawaniem, ślusarz, elektromechanik. Wykonają oni na nich każdy element metalowy w dowolnym, zaprogramowanym kształcie z dokładnością do tysięcznych milimetra.

Piotr Dąbrowski, instruktor praktycznej nauki zawodu w WZDZ przyznał, że nauczyciele przeszli już pierwszą serię szkoleń obsługi tych maszyn, aby od drugiego semestru mogli tę wiedzę przekazać uczniom. -  Te urządzenia są przeznaczone do produkcji seryjnej. Uczeń na jednym z nich musi zaprogramować, a następnie przenieść program na inne, na którym już wykona dany element - wyjaśniał dziennikarzom.

Uczniowie pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia WZDZ przyznali, że bardzo ich cieszy, że będą się uczyć na tak nowoczesnym sprzęcie. Krystian Mikołajczyk przyznał, że nie obawia się obsługi takich kosztownych urządzeń: - Nauczymy się - zapewnił.

- Będziemy mieli większe umiejętności, dzięki czemu będzie nam łatwiej przebić się na rynku pracy - powiedział uczeń Dominik Gawłowicz.

Jego kolega Piotr Pałys dodał, że większe doświadczenie zawodowe jest cenione i w kraju, i na zachodzie.

-  Nasz zakład przez ponad 72 lata wykształcił wielu fachowców na różnych poziomach i w wielu dziedzinach - podkreślił Zbigniew Kiliński, przewodniczący Rady WZDZ. - Dzisiaj, gdy Polska jest w grupie najbardziej rozwiniętych krajów świata, chcemy kształcić fachowców potrzebnych w tej nowoczesnej gospodarce.

Elżbieta KUBERA

Fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Przecięcie wstęgi, od lewej: Zbigniew Kiliński, przewodniczący Rady WZDZ, uczeń Krystian Sosnowski, dr Krzysztof Osiński, prezes zarządu WZDZ

Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce

Komentarze

Bebi
Super!
2018-10-13 12:14:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie