wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Polsko-niemiecki taniec pod żaglami

Polsko-niemiecki taniec pod żaglami

Polsko-niemiecki taniec pod żaglami
Data publikacji: 2016-09-19 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1374 155272

Łącznie 20 niepełnosprawnych intelektualnie dzieci z Polski i z Niemiec spotka się w Szczecinie. Celem tego wyjątkowego spotkania będzie edukacja morska połączona z elementami integracji społecznej. Transgraniczny projekt będzie miał iście żeglarski charakter!

„Taniec pod żaglami. Morskie spotkanie osób niepełnosprawnych intelektualnie” jest już 5. wspólnym projektem Centrum Żeglarskiego i Niemieckiego Czerwonego Krzyża. W ramach trwającej od 2010 roku współpracy jednostki zrealizowały już cztery projekty z zakresu edukacji morskiej. Tym razem tematem przewodnim będzie taniec. W projekcie trwającym od 19 do 23 września udział weźmie łącznie 20 dzieci – po 10 z obu krajów.

Celem wspólnego transgranicznego spotkania osób niepełnosprawnych intelektualnie jest edukacja morska połączona z elementami integracji społecznej. Stwarza to możliwość zdobycia konkretnych umiejętności przydatnych w codziennym życiu osobom o trudniejszej pozycji społecznej. Dzięki uczestnictwu w warsztatach tańca morskiego dzieci podniosą sprawność psychofizyczną, nauczą się współdziałania w grupie oraz dobrego i radosnego spędzania czasu. Rozwiną się, wzrośnie ich samoocena, zmniejszeniu ulegną kompleksy i nieśmiałość, które są „chlebem powszednim” wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dodatkowo podczas rejsów wykonywać będą prace obowiązujące każdą załogę – niezależnie od stopnia sprawności. Stwarza to niepowtarzalna szansę do nauki współpracy, solidarności oraz znajdowania się w nowych, nieznanych i trudnych sytuacjach.

– Nasi goście przyjadą z DRK Schule Patzig-Rugia. Polscy uczestnicy to wychowankowie ZSS nr 9 ze Szczecina. Najmłodsi, wraz ze swoimi opiekunami, zakwaterowani zostaną w schronisku młodzieżowym Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej. W tygodniowym programie nie zabraknie gier i zabaw, warsztatów muzycznych, tanecznych i plastycznych, pokazów filmów oraz – oczywiście – krótkich, kilkugodzinnych rejsów – informuje Tomasz Owsik-Kozłowski rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. – Podczas wspólnie spędzonych pięciu dni uczestnicy projektu odwiedzą m.in. Starą Rzeźnię, gdzie zostanie wyświetlony film o tańcu oraz port jachtowy na Wyspie Grodzkiej, który będzie miejscem warsztatów tanecznych. Każdy z uczestników otrzyma swój zakres obowiązków będący w zakresie jego możliwości. Zetknięcie się z muzyką i tańcem morskim, uczestnictwo w rejsach to szansa na uaktywnienie uczestników.

Główną metodą i środkiem zastosowanym w projekcie jest taniec (terapia tańcem) oraz praca (terapia pracą podczas rejsów).

– Samodzielne wykonanie przez uczestnika układu tanecznego oraz powierzonej mu na pokładzie pracy, zbuduje w nim wiarę we własne siły, pomoże odkryć mocne i słabe strony oraz pokonać ograniczenia – tłumaczy Tomasz Owsik-Kozłowski.

Satysfakcja i radość z kontaktu z naturą oraz z tańcem wpływa na kształtowanie życia emocjonalnego, stosunków interpersonalnych, przekraczanie własnych możliwości oraz tworzenie. Nauka tych umiejętności pomoże osobom niepełnosprawnym intelektualnie lepiej odnaleźć się w społeczeństwie i w życiu codziennym.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

 

 

Komentarze

BRAWO
BRAWO ! BRAWO ! dla organizatorow.
2016-09-20 09:59:41
guciu
Może i tak Wanda co Niemca nie chciała niekoniecznie.
2016-09-19 16:47:48
A_Szczecin
Fajny projekt :-) Tego typu przedsięwzięć powinno być więcej.
2016-09-19 15:10:50
Wiatr w żagle
Oby tylko pogoda dopisała.
2016-09-19 11:59:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy