Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu w Szczecinie - wspólna inicjatywa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej - otrzymała od resortu nauki dotację w wysokości 680 tysięcy złotych. Dofinansowanie umożliwi dalszy rozwój tej instytucji. A budzi ona zainteresowanie całego świata.
- Dzięki tym pieniądzom kupimy sprzęt laboratoryjny, który w badaniach takich jak nasze szybko się zużywa - wyjaśnia dr Andrzej Ossowski, pełnomocnik rektora PUM do spraw bazy. - Potrzebujemy nowych odczynników. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na badania naukowe, które są o tyle istotne, że naszą instytucją interesują się ludzie z calego świata.
Dr Ossowski wspomina m.in. o naukowcach z Rosji, Europy, USA, ale także z krajów arabskich, takich jak Algieria czy Katar.
- Interesuje ich przede wszystkim technologia, za pomocą której dokonujemy identyfikacji ofiar - dodaje. - Szczecińskie laboratorium przeciera ścieżki, dzięki nam inne ośrodki nie muszą wyważać otwartych drzwi. Opracowujemy procedury, które z powodzeniem można zastosować w innych krajach. Jest to na przykład procedura identyfikowania ofiar podczas zdarzeń masowych, gdy szczątków jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset.©℗
(as)
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI
Na zdj.: PBGOT pozwala zidentyfikować ofiary dawnych zbrodni i współczesnych tragedii.
Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 11 czerwca 2016 r.