poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!

Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!

Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!
Data publikacji: 2017-06-09 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 1298 268279

Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie została założona 8 czerwca 1968 roku. Z kolei 21 lat temu stała się Politechniką Koszalińską (PK), która obchodziła w tym tygodniu podwójne święto. W trakcie uroczystości został nadany tytuł doktora honoris causa prof. Wojciechowi Kacalakowi, byłemu rektorowi uczelni (1993-1999).

Uhonorowany jest uznanym specjalistą w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Naukowo zajmuje się mechatroniką, technologią maszyn, optymalizacją i automatyzacją procesów obróbki ściernej oraz budową i eksploatacją precyzyjnych urządzeń technologicznych. Absolwent Politechniki Łódzkiej z 1970 r. Pracuje na Wydziale Mechanicznym PK i kieruje Katedrą Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych. Wypromował 17 doktorów, w tym 14 prac doktorskich zostało wyróżnionych.Ma w swoim dorobku ponad 400 publikacji naukowych, w tym 90 publikacji w czasopismach i wydawnictwach o zasięgu światowym. Autor lub współautor 81 patentów i kilkunastu kolejnych zgłoszeń patentowych. Ekspert narodowych centrów: Badań i Rozwoju oraz Nauki, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W kadencji 2012-2016 zasiadał w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złoty Medal Targów w Lipsku w dziedzinie zautomatyzowanych urządzeń technologicznych oraz nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 r. Politechnika Poznańska nadała mu tytuł doktora honoris causa. Teraz macierzysta uczelnia przyznała mu to wyróżnienie, dziesiąte w dziejach PK.

W programie uroczystości z okazji 49-lecia uczelni było też wręczenie dyplomów 10 nowym doktorom i doktorom habilitowanym. PK ma też nowego profesora. Prezydent RP nadał ten tytuł Danucie Leśniewskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Nadto zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

To nie koniec świętowania. W sobotę (10 czerwca) o g. 11 przy głównym wejściu do PK od strony ul. Jana Pawła II odbędzie się otwarty bieg mieszkańców Koszalina na 10 km. Zaplanowano też start na 5 km z dodatkowym udziałem miłośników nordic walking. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: - Ma filozoficzne podejście do życia, lubi podróże, a motto życiowe to sentencja: „Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia” - padło w laudacji pod adresem prof. Wojciecha Kacalaka, gdy trwała ceremonia nadania tytułu doctora honoris causa.

Fot. PK

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie