wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Polak leczy się sam

Polak leczy się sam [FILM]

Polak leczy się sam
Data publikacji: 2016-01-29 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 478 112162

Polacy darzą zaufaniem małe gabinety lekarskie oraz lekarzy pierwszego kontaktu w większym stopniu niż pozostałe instytucje opieki zdrowotnej. Znaczna liczba badanych (40 proc.) nie wymienia żadnej z wymienionych placówek jako godną zaufania – wynika z  raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication.

- Według naszego raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” Polacy twierdzą, że żeby dostać prawidłową diagnozę trzeba lekarza odwiedzić co najmniej trzykrotnie. Nawet 15 proc. z nas twierdzi, że prawidłową diagnozę dostaje dopiero po 5 wizycie u lekarza. Co ciekawe za pierwszym razem diagnozuje się mniej niż 1/10 badanych – mówi newsrm.tv Iwona Kubicz, prezes Procontent Communication.

Efekt? Część pacjentów zamiast szukać pomocy u lekarza próbuje sobie radzić sama i diagnozuje się przez Internet. Blisko połowa badanych (45 proc.) Polaków rzeczywiście szuka informacji o swoim stanie zdrowia lub bliskich osób w sieci.

 


Autorzy raportu opublikowanego przez Procontent Communication sprawdzili także jakie placówki zdrowotne Polacy darzą zaufaniem. Najlepszą renomą wśród respondentów poszczycić się mogą małe gabinety lekarskie. Niewielką różnicę można jednak zauważyć jeśli weźmiemy pod uwagę płeć.  Większa liczba kobiet (32 proc.) niż mężczyzn (28 proc.) darzy zaufaniem małe gabinety lekarskie. Dobrą opinię Polacy mają również o lekarzach pierwszego kontaktu oraz o szpitalach klinicznych.

Żadnej instytucji nie ufa więcej osób z niższym wykształceniem – ponad 45 proc. badanych. Prawie 50 proc. ankietowanych, która nie pracuje, zajmuje się domem lub jest na emeryturze najlepsze zdanie ma na temat szpitali klinicznych.

Badania wykonane na końcówce poprzednich rządów pokazują jakie wyzwania komunikacyjne stoją przed nową władzą. Ważne staje się takie prowadzenie komunikacji z pacjentami, które przekona ich, że skuteczne ratowanie życia jest zasługą całego systemu. Warto też może więcej uwagi poświęcić komunikacji zaangażowania instytucji publicznych w programy profilaktyczne oraz badania przesiewowe, z których korzystać mogą ogromne rzesze Polaków. W ten sposób rola instytucji publicznych będzie coraz bardziej widoczna dla samego pacjenta – mówi Iwona Kubicz.

Znacznie większym zaufaniem Polacy darzą placówki prywatne. Bardziej ufa im blisko 1/3 badanych, podczas gdy na większe zaufanie do placówek publicznych wskazuje jedynie 10 proc. respondentów. Niestety blisko 28 proc. ankietowanych nie ufa żadnym placówkom medycznym bez względu na ich formę własności.

Od wielu lat prywatne placówki medyczne pracują nad komunikacją z pacjentem. Prowadzenie akcji edukacyjnych, szkolenia z komunikacji dla personelu medycznego, własne kanały informacyjne procentują dziś pozytywnym nastawieniem klientów. Poza czysto kapitałowymi inwestycjami w zasoby sprzętowe i kadrowe publiczne placówki medyczne powinny też inwestować w miękkie kompetencje takie tak rozwój komunikacji z pacjentem. Pomóc w tym mogą m.in. specjaliści od public relations – dodaje Iwona Kubicz.

Pełny raport znajduje się na stronie www.procontent.pl w zakładce „Raporty”.

Badanie zostało przeprowadzone przez ośrodek badania opinii publicznej IQS 96! z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS na próbie 800 Polaków w wieku 15-50 lat w terminie: 16.10-19.10.2015. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. 

Żródło: www.newsrm.tv

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

 

Komentarze

Rekama to przede wszystkim biznes,
Odp do: do Witamina C...czas najwyzszy by Polacy wreszcie nauczyli sie... ze kazda reklame trzeba najpierw podzielic (:) przez 4 czy 5 by byc "jako tako"... blizej prawdy ??
2016-02-02 12:12:48
do Witamina C
Moi znajomi i rodzina dalsza i bliższa coraz częśćiej mówią, ze gdyby poszli do lekarza na czas, a nie samoleczyli się reklamowanymi specyfikami. to wielu by przedwcześnie nie "gryzło ziemi" . Jednak coś z nami Polakami , zrobiono strasznego, że z porażek innych często własnych w tej niby wolnej Polsce -właściwych wniosków nie wyciągamy. Pola mądry po szkodzie. Wydaje się, że w tym szaleństwie reklamy leków bez pomocy państwa - które w procesie nauki szkolnej i rożnych formach docierania z informacją o zagrożeniach wynikających z samoleczenia do dorosłych -sami się jako społeczeństwo zlikwidujemy- samolecząc sie - nie wiadomo czym??i nie wiadomo jak? =
2016-02-01 15:51:50
Witamina C,
Znalam takiego co tez sie sam leczyl... i juz dzisiaj "ziemie gryzie" !!
2016-01-30 23:47:21
emeryt 68
A jak się mają leczyć młodsi emeryci z niskimi - nie z własnej winy – emeryturami, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą dorobić tyle ile byłoby potrzeba, a też się chcą leczyć?
2016-01-30 21:50:21
@do pana Pacjenta
Apteka dzisja to zwyrodniały biznes, poelgający na okrutnym wyciąganiu pieniedzy od ludzi chorych- o ile mają te piniądze- oraz miejsce wciskania czegoś co nie jest lekiem. Tym powinien sie naprzód zająć nowy rząd .
2016-01-30 17:05:29
PACJENT
A JAK WYGLĄDA ZAUFANIE DO APTEK? TYCH PRYWATNYCH I PUBLICZNYCH. JAK WYGLĄDA ZAUFANIE DO REKLAMOWANYCH W MEDIACH LEKÓW?
2016-01-30 00:43:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy