niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Nie oddychasz w czasie snu? Możesz mieć problem z sercem

Nie oddychasz w czasie snu? Możesz mieć problem z sercem

Nie oddychasz w czasie snu? Możesz mieć problem z sercem
Data publikacji: 2015-12-22 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-24 00:55
Wywietleń: 2314 68503

Zaburzenia oddychania podczas snu – przede wszystkim bezdech senny – mogą nasilać objawy chorób serca, a nawet być ich przyczyną. O potrzebie zwiększania świadomości w tym zakresie mówiono podczas wtorkowej konferencji w Katowicach.

Powiązania te odkrywa stosunkowo młoda dziedzina – tzw. medycyna snu. „Zaburzenia oddychania w czasie snu zostały uznane za jeden z głównych czynników ryzyka nagłego zgonu sercowego. Wiemy już, że występują w przebiegu schorzeń kardiologicznych i je nasilają, a nawet mogą je powodować” – powiedział podczas konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Medycznym kierownik Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Gołba.

W katowickiej klinice we współpracy z pulmonologami diagnozowani są pacjenci, którzy mają takie problemy, jak 67-letni pan Henryk z Wodzisławia. „Mam problemy z sercem od 10 lat. Miałem zawał, robili mi już by-passy, zastawkę, a teraz jestem tu z powodu bezdechu nocnego, to ponoć poważna sprawa. Ja to nie wiem, czy mam bezdech, ale żona stwierdziła, że chrapię i raz przestałem oddychać” – opowiadał dziennikarzom.

Aby zdiagnozować bezdech, pacjent jest na noc podłączany do specjalistycznej aparatury, która rejestruje różne funkcje jego organizmu podczas snu. „Miałem pacjentkę, która na 8 godzin snu nie oddychała 6. Jej komfort życia był bardzo niski, zdarzało jej się zasypiać podczas wizyty lekarskiej” - mówił prof. Gołba.

Inny pacjent, który miał mieć wszczepiany stymulator, po postawieniu w katowickiej klinice właściwej diagnozy i wdrożeniu właściwego leczenia uniknął tej operacji.

Jak poinformował podczas konferencji współpracujący z kliniką pulmonolog dr hab. Mariusz Adamek, amerykańskie dane wskazują, że problem zaburzeń oddychania podczas snu może dotyczyć 6-7 proc. populacji.

„Takie osoby żyją w ciągłym alercie, nie przechodzą wszystkich normalnych faz snu, są ciągle niewyspane. W rezultacie układ współczulny jest cały czas aktywny, choć powinien się wyłączyć w nocy, kiedy jest czas na regenerację. To ma ogromne konsekwencje dla układu krążenia” – wyjaśniał.

W efekcie może dojść do przebudowy mięśnia sercowego, wahań ciśnienia, niestabilności układu krążenia i niewydolności serca. Czujność powinno wzbudzić nadciśnienie trudne do leczenia, wysokie skoki ciśnienia, brak jego spadku w nocy.

Wśród czynników ryzyka bezdechu wymienia się otyłość, palenie papierosów. Osoby, które chrapią, nie powinny pić alkoholu na noc, bo zwiotcza mięśnie gardła i nasila ten problem. Chorzy z bezdechem leczą się w poradniach pulmonologicznych. Na rynku są dostępne i refundowane urządzenia, które pozwalają poprawić jakość oddychania podczas snu. Czasami jest konieczny zabieg operacyjny, żeby usunąć przyczyny niedrożności. (PAP)

Fot.: Heikenwaelder Hugo (Wikipedia) 

 

Komentarze

A moze sztuczne oddychanie...?
Jesli nie oddychasz w czasie snu, to mozesz miec rowniez problem i z plucami...lub z czyms tam jeszcze 3-cim ?
2015-12-23 23:25:39
czytelnik
Pacjentka w nocy nie oddychała 6 godzin, ciekawe, że przeżyła. Może ta pani regularnie ćwiczy jogę :)
2015-12-23 08:15:11
Ciekawa sprawa,
Mialem pacjentke ktora na 8 godz. snu nie oddychala 6.......Hmm, 6 godzin czy 6 razy ??
2015-12-23 00:59:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy