Już w środę 23 listopada Szczecin stanie się stolicą Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu. Trzydniowa impreza, która odbywa się od 2016 roku, to inicjatywa uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie.
Pomysł licealistów z „Piątki” stał się wydarzeniem bez precedensu na skalę ogólnopolską – nigdzie indziej przedstawiciele szkolnych samorządów nie mieli okazji do wymiany doświadczeń, udziału w inspirujących warsztatach, omówienia problemów, z jakimi zmagają się uczniowie i polska oświata. Trzy dni spędzą zatem na poznawaniu się wzajemnie a także wymienią doświadczenia ze swoich szkół.
Na konferencji pojawią się nie tylko uczniowie ze szczecińskich szkół, ale także goście m.in. z Polic, Stargardu, Tomaszowa Lubelskiego, a nawet Przemyśla.
– Przewidujemy udział 28 samorządów uczniowskich z całej Polski, ze szkół ponadpodstawowych oraz klas 7-8 szkół podstawowych – mówi Miłosz Samek, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego V LO. – Z uwagi na ogromne zainteresowanie konferencją musieliśmy szybciej zamknąć zapisy, a kolejne szkoły były już zapisywane na liście rezerwowej.
Warsztaty i debaty odbędą się nie tylko w szczecińskim liceum przy ul. Ofiar Oświęcimia, ale również na Uniwersytecie Szczecińskim. W piątek, 25 listopada, młodzież odwiedzi Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.
– Niezliczone warsztaty, wykłady i praca w sekcjach to formuła, która pozwala na nowo przeanalizować problemy, z którymi my, uczniowie, zmagamy się na co dzień – stwierdza Miłosz Samek.
Młodzież zagra w miejską grę, dowie się, jak budować zespół, jak skutecznie planować komunikację organizacji, porozmawia o social mediach. Do paneli dyskusyjnych zaprosiła gości: jak pisać kreatywnie wyjaśni nastolatkom dr Krzysztof Flasiński, dziennikarz i wykładowca Wydziału Humanistycznego US, dr Agnieszka Szlachta z Uniwersytetu Szczecińskiego opowie młodzieży, co to jest perswazja i manipulacja, a mecenas Michał Lizak objaśni, jak poruszać się w granicach prawa po mediach społecznościowych, natomiast Sławomir Muzioł, anglista z V LO, a jednocześnie trener, koordynator projektów szkoleniowych, animator projektów lokalnych i międzynarodowych nauczy, jak zbudować zespół. Jakub Snop prowadzi wykłady o roli mediów społecznościowych i komunikacji za ich pośrednictwem – wskaże, jaką strategię zaplanować w organizacji i jak zapanować nad chaosem w social mediach. Barbara Chojnacka, doktor nauk społecznych z US poprowadzi warsztaty o zdrowych i niezdrowych relacjach między młodymi ludźmi. Młodzież zaprosiła także do udziału w konferencji Jana Pęskiego, który jest absolwentem V LO z 2018 roku.
Nad wszystkim czuwa Tomasz Obiała, nauczyciel języka angielskiego z V LO, a jednocześnie opiekun licealnego samorządu uczniowskiego – pomysłodawca i koordynator konferencji Xu.
Warto dodać, że projekt Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich otrzymał nagrodę „Srebrnego Wilka” za najlepszy projekt społeczny w województwie zachodniopomorskim.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konferencji objęli między innymi Piotr Krzystek prezydent Szczecina, Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa zachodniopomorskiego, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorski kurator oświaty.
„Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym wydarzenia. ©℗
(kel)