Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Pierwsza próbna maturzystów

Data publikacji: 11 listopada 2015 r. 00:05
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Pierwsza próbna maturzystów
 

Trzecioklasistów z liceów i czwartoklasistów z techników czekają za kilka dni próbne matury. I choć do właściwego egzaminu zostało jeszcze pół roku, uczniowie klas maturalnych, jak co roku, po raz pierwszy sprawdzą swą wiedzę już w listopadzie.

Próbną maturę przygotowuje Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Wezmą w niej udział uczniowie szkół, których dyrekcja zgłosiła chęć udziału w próbie.

- Każda próba maturalna jest ważna, ponieważ służy zmotywowaniu uczniów do powtórzenia dotychczasowego materiału. Nasza szkoła przystępuje do próby z Operonem, mimo że odbywa się ona dość wcześnie i nie cały zakres materiału został już przez uczniów opanowany. Żeby więc wynik był wiarygodny, wyłączamy ze sprawdzania te zadania, których uczniowie jeszcze nie przerabiali - powiedziała nam Bożena Ulchurska-Jackowska, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Próbną maturę zazwyczaj piszą uczniowie większości liceów i techników Szczecina. Nie wszystkie szkoły przeprowadzają ją zgodnie z obowiązującymi na majowym egzaminie procedurami, czyli w ramach wyznaczonego czasu i z użyciem dopuszczonych pomocy naukowych. Zdaniem Ewy Kupidłowskiej, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie zachowanie procedur na egzaminie próbnym jest równie ważne, jak samo sprawdzenie wiedzy.

-  Uczeń po raz pierwszy ma okazję przystąpić do egzaminu na zasadach, jakie będą go obowiązywały podczas matury. Może rozplanować sobie czas pracy, sprawdzić tempo pracy z arkuszem oraz poznać zakres swojej wiedzy - dodaje dyrektor Kupidłowska. - Próbny egzamin jest korzystny i dla uczniów, i dla nauczycieli, którzy mogą zorientować się co należy jeszcze powtórzyć.

Jedynym odstępstwem w ZS8 jest fakt, że w komisji zamiast nauczycieli z innych placówek zasiadają nauczyciele tej placówki. Podobną zasadę stosuje VI LO i inne szkoły.

Próbna matura z Operonem odbędzie się w dniach 24-27 listopada. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z arkuszem zadań z języka polskiego, drugiego z matematyki, trzeciego z wybranym językiem obcym. Próbne egzaminy na poziomie podstawowym rozpoczną się o godz. 9, natomiast na rozszerzonym o godz. 14. Próbę z przedmiotów dodatkowych uczniowie będą zdawać ostatniego dnia.

- W naszej szkole część rozszerzona rozpocznie się o godz. 13, gdyż rytm dnia w listopadzie i maju się różni. Uczniowie, którzy nie będą pisali części egzaminów, będą na lekcjach. W tych dniach mają zagwarantowane, że nie będzie dodatkowych sprawdzianów i prac klasowych - dodaje dyrektor VI LO.

Właściwa matura rozpocznie się 4 maja 2016 egzaminem pisemnym z języka polskiego.©℗

Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA