Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

"PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021" rozstrzygnięty. Pierwsze miejsca szkół ze Szczecina i Stargardu

Data publikacji: 2021-11-14 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-14 17:17
"PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021" rozstrzygnięty. Pierwsze miejsca szkół ze Szczecina i Stargardu
Prezentacja finałowych prac Turnieju Maszyn Wodnych Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki  

Finał konkursu "PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021" odbył się w weekend w Warszawie na stadionie PGE Narodowy. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników reprezentujących 22 szkoły podstawowe oraz 30 szkół ponadpodstawowych. Wśród zwycięzców jest szkoła ponadpodstawowa ze Szczecina i podstawówka ze Stargardu.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny, który ma zachęcać młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. W ramach zadania konkursowego uczniowie wykonali turbinę przetwarzającą energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Jej zadaniem było wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Wykonane przez uczniów prace były testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. Wyniki pomiarów: czas podnoszenia i zużyta woda, wyświetlane były na komputerze sterującym. 

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych – oraz w dwóch konkurencjach: „Moc”, gdzie liczył się jak najszybszy czas wykonania zadania, oraz „Wydajność”, w której liczyła się jak najmniejsza ilość zużytej wody. W turnieju o zwycięstwie decydowało osiągnięcie jak najlepszego wyniku w jednej z kategorii.

Sukcesy zachodniopomorskich szkół

W kategorii szkół ponadpodstawowych, w konkurencji "Wydajność" aż dwa pierwsze miejsca zajęły projekty uczniów Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej przy ul. Kusocińskiego w Szczecinie. Ich nazwy to: "Trzy koty" i "ALPAKAMAN V2". Z kolei uczniowie SP nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie mogą pochwalić się pierwszym miejscem w tej samej konkurencji, ale w kategorii szkół podstawowych. Przygotowany przez nich zwycięski projekt nazywał się "NEPTUN 3".

Laureaci turnieju finałowego otrzymali nagrody: za pierwsze miejsce 2000 zł, za drugie miejsce 1500 zł i za trzecie miejsce 1000 zł.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych, 2021” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która dołączyła w tym roku do projektu jako partner tytularny wydarzenia.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA