Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Papier, pisak i... kodujesz. Rusza Europejski Tydzień Kodowania

Data publikacji: 05 października 2018 r. 19:29
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:47
Papier, pisak i... kodujesz. Rusza Europejski Tydzień Kodowania
 

Kodowanie to świetna zabawa - twierdzą uczniowie szkoły w Tanowie. A nauczyciele dodają - to skuteczne nauczanie matematyki. Okazuje się, że kodować można bez komputera. W poniedziałek (8 października)przekonają się o tym także uczniowie Szkół Salezjańskich w Szczecinie.

Europejski Tydzień Kodowania wystartował w Zachodniopomorskiem w piątek (5 października) w Szkole Podstawowej w Tanowie (gmina Police). Otworzył go tam m.in. wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. W najbliższy poniedziałek (8 października) ruszy także w Szkołach Salezjańskich w Szczecinie.

Na terenie podstawówki w Tanowie zaparkowało w piątek Mobilne Centrum Nauki. A w nim zajęcia prowadzili nauczyciele, trenerzy eTwinning oraz Mistrzowie Kodowania. Od godz. 9.00 odbywały się tam zajęcia z kodowania -  również takie bez komputerów, za to z kartkami, kredkami, mazakami... Były też ozoboty.

- Ozoboty to takie malutkie, magiczne dla dzieci, roboty, które uczą logicznego myślenia, są dobrym wstępem do programowania  - mówi Monika Mojsiejonek, ambasadorka programu eTwinning i nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Zaborze, która prowadziła w piątek zajęcia w Tanowie. - Dzieci właśnie rysują ścieżki dla ozobotów, korzystając ze specjalnych kodów, i sprawdzają, czy ozoboty potrafią te kody odczytać. To  świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku, one będą sobie przede wszystkim świetnie radzić z matematyką. Bo w ten sposób rozwijane jest właśnie myślenie matematyczne, chociaż dzieci nie są tego świadome.

Uczniowie najwyraźniej dobrze się bawili i skupiali na zadaniach.

- Bardzo fajne - mówiła Marta z kl IVa. - Jest tu taki przycisk, który sprawia, że robocik świeci na różne kolory. I on jeździ tak, jak mu narysowałam drogę, tutaj skręci...

Trenerzy podkreślali, że kodowania można uczyć już najmłodsze dzieci, zwłaszcza że do tego nie jest konieczny komputer.

- Do kodowania nie jest niezbędny komputer - podkreśla Kamil Matras, nauczyciel matematyki ze Szkoły Podstawowej w Zaborze. - Można to robić za pomocą kartki, pisaków i kredek. Czyli tak naprawdę kodować mogą się uczyć już najmłodsze dzieci. Tutaj np. mamy kod obrazkowy, każdej literce jest przyporządkowany znaczek, i pierwszym ich zadaniem jest zaszyfrowanie własnego imienia, czyli za odpowiednią literkę wstawiają odpowiedni znaczek.

Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa edukacyjna, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

Akcja organizowana jest w całej Europie i skierowana do wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Organizatorem wydarzenia może być każdy – pracownicy instytucji, szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie czy też ich rodzice. Wystarczy zgłosić własną inicjatywę na stronie tego wydarzenia. W zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA