czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Organizacja lekcji niezgodna z zasadami higieny pracy

Organizacja lekcji niezgodna z zasadami higieny pracy

Organizacja lekcji niezgodna z zasadami higieny pracy
Data publikacji: 2017-02-06 11:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 1772 211944

Problem organizacji w szkole zajęć niezgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej może się nasilić po wprowadzeniu reformy – uważa Rzecznik Praw Dziecka. Chodzi o nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami, np. łączenie ich w kilkugodzinne bloki.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił na to uwagę w liście do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego. Wystąpił o uwzględnienie tego problemu u w toku planowanej przez NIK ponownej kontroli dotyczącej udostępniania w szkołach uczniom szafek, w których mogliby oni przechowywać książki i przybory szkolne, aby codziennie nie nosić ich z domu i do domu. Michalak przywołał wyniki kontroli przeprowadzonej przez zielonogórską delegaturę NIK w dziesięciu lubuskich szkołach, w okresie od 1 września 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Pokazała ona, że tylko połowa szkół objętych kontrolą wywiązała się z ustawowego obowiązku zapewnienia wszystkim uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników i przyborów szkolnych. Pozostałe szkoły możliwość taką stworzyły tylko dla części uczniów, w tym cztery za opłatą.

Ponadto – jak stwierdzono w raporcie z tej kontroli – żadna ze skontrolowanych wówczas przez NIK szkół nie organizowała uczniom zajęć z zachowaniem wszystkich reguł higieny pracy umysłowej: "Powszechne było nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami: łączenie ich w kilkugodzinne bloki, albo planowanie tych zajęć na ostatnich godzinach lekcyjnych".

Michalak poinformował, że do biura Rzecznika Praw Dziecka wpływają skargi dotyczące organizacji zajęć szkolnych niezgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.

– Problem może się nasilić po wprowadzeniu planowanej reformy systemu oświaty w roku szkolnym 2017/2018 i przewidywaną już w tej chwili potrzebą zmianowości pracy placówek oświatowych – ocenił.

* * *

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

(pap)

Fot. arch.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy