piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zbierają podpisy w sprawie referendum

Zbierają podpisy w sprawie referendum

Zbierają podpisy w sprawie referendum
Data publikacji: 2017-02-04 07:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:55
Wywietleń: 1821 210639

Do referendum przeciwko wprowadzeniu od września rządowej reformy edukacji chcą doprowadzić środowiska opozycyjne, związkowe oraz społeczne grupy rodziców. Rozpoczęło się zbieranie podpisów. Potrzeba ich 500 tysięcy, aby wniosek mógł trafić do Sejmu.

Inicjatorem referendum jest ZNP, ale do akcji przyłączyły się także partie opozycyjne: PO, Nowoczesna, PSL i grupy społeczne, zwłaszcza rodziców uczniów, których reforma dotknie najbardziej, czyli obecnych szóstoklasistów w podstawówkach i pierwszoklasistów w gimnazjach.

- Ta reforma nie powinna wejść w życie od 1 września, ponieważ zniszczy dobry system edukacji, który spowodował, że polskie szkoły stały się konkurencyjne na świecie, a nasze dzieci są dobrze uczone - mówi Paweł Bartnik, szczeciński radny PO, były kurator oświaty.

Zdaniem Marii Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP, jeżeli reforma wejdzie w życie 1 września, czeka nas Armagedon.

- Nauczyciele nie wiedzą, czego będą uczyli, wciąż nie ma podręczników. Reforma to ogromne koszty, stres dla uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty. Z naszych symulacji wynika, że z jej powodu w Szczecinie pracę w oświacie straci 400-500 osób - mówi.

Minister edukacji Anna Zalewska stwierdziła w środę, że rozmowy społeczne były i w ciągu dwóch tygodni zostanie podpisany projekt nowej podstawy programowej. Odpowiedzialny za wdrażanie reformy wiceminister edukacji Maciej Kopeć dodał, że podręczniki dla klas pierwszej, czwartej i siódmej zostaną wydrukowane na czas.

Podpisy w sprawie zorganizowania referendum można składać m.in. w siedzibach ZNP (al. Jana Pawła II 2) i PO (al. Jana Pawła II 11) oraz na www.NiePsujcieSzkoły.pl.

(el)

 

Na zdjęciu: Konferencja w sprawie referendum w szczecińskiej PO

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Juz zdecydowaliśmy
O zmianach w edukacji obywatele zdecydowali w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. To decyzja suwerena i nauczyciele mają obowiązek ją respektować. Żadne referendum nie jest tu potrzebne i żadne się nie odbędzie. Cała ta akcja to zwykłe bicie piany. Jeżeli komuś nie podobają się zmiany w oświacie, to zawsze może wziąć kredyt i zmienić pracę jak uczył POwski klasyk. W oświacie chodzi o uczniów, a nie o nauczycieli i dobrze by było, żeby pieniacze sobie tą prawdę przyswoili.
2017-02-04 13:42:53
Szczecinianka
Ach Ci nauczyciele. Tyko własny etat ich obchodzi, a nie dobro ucznia.
2017-02-04 12:24:56
roger
jak można z komuchami tą babcią z ZNP wspólpracować????wstyd i zenada
2017-02-04 09:41:13
Darek
Jak zbiorą 1000 podpisów wśród platfusów to będzie już sukces :)))))
2017-02-04 09:24:55
Obs.ryver
Wasze podPiSy PiS ma tam gdzie Wy wiecie a ja nie chcę być wulgarny (dzisiaj..). Liczy się tylko humor prezesa i jego warknięcia.Ministranty zrobią wszystko co on każe a Endriu du,pa podPiSze wszystko.
2017-02-04 09:21:46
Zen
Obywatele, w większości byli owym środowiskiem opozycyjnym do pomysłu gimnazjów. Gimnazjum jako zjawisko socjologiczne, a w przypadku "gimnazjalnych wydarzeń" w życiu młodych ludzi także psychologiczne nie do końca sprawdziło się. To, że istnieją wyjątki na mapie szkół gimnazjalnych, w których wprowadzenie tych szkół sprawdziło się nie znaczy, że generalnie był to dobry pomysł. A to, że wprowadzenie gimnazjów nie było dobrym pomysłem, podpieram doświadczeniami swoimi, a przede wszystkim opiniami rodziców i samych absolwentów, którzy będąc już dojrzałymi ludźmi w większości wypowiadali się o spędzonym tam czasie negatywnie. Czasem nawet radykalnie negatywnie.
2017-02-04 08:38:45
Milena
A to oni z PO i PSL nie zmielili miliona podpisów o referendum z tym pytaniem o gimnazja? o co im chodzi?
2017-02-04 08:28:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”