Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Odwiedzili zielony park energetyczny w Danii

Data publikacji: 07 grudnia 2023 r. 13:20
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:38
Odwiedzili zielony park energetyczny w Danii
Fot. Grupa Azoty Police  

Zgodnie z planem, absolwenci Akademii Wodorowej, utworzonej przez Grupę Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do GreenLab. To duński zielony park energetyczny o obiegu zamkniętym i jednocześnie tamtejszy krajowy ośrodek badawczy.

Absolwenci Akademii Wodorowej wyjazd studyjny rozpoczęli 27 listopada. Zanim dotarli do celu, mieli okazję zwiedzić biometanownię WELTEC Produktion Könnern Süd. To oddział niemieckiego WELTEC z Vechty, jednego z wiodących na świecie koncernów specjalizujących się w budowie i eksploatacji urządzeń do produkcji biogazu i biometanu.

Drugiego dnia wyjazdu studyjnego uczestnicy Akademii Wodorowej odwiedzili GreenLab. Duński zielony park energetyczny o obiegu zamkniętym i jednocześnie krajowy ośrodek badawczy to miejsce, gdzie naukowcy i specjaliści pracują nad zmianą sposobu wytwarzania, przekształcania, przechowywania i wykorzystania zielonej energii. To działania niezwykle istotne w procesie zielonej transformacji, która dotyczy także przyszłości polskiego przemysłu, w tym zrównoważonej produkcji chemicznej.

Wizyta w GreenLab zakończyła pierwszą edycję Akademii Wodorowej. To wspólna inicjatywa Grupy Azoty Police i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, której celem jest szkolenie i rozwój wysoko wyspecjalizowanych kadr w zakresie technologii wodorowych.

Przypomnijmy, że Akademię Wodorową zainaugurowano 13 maja br. Do lipca 27 stypendystów brało udział w zajęciach oraz realizowało samodzielnie projekty stanowiące podstawę do wyłonienia kandydatów na staże, w tym m.in. w Grupie Azoty, która jest jednym z największych producentów wodoru w Polsce i aktywnie angażuje się w inicjatywy związane z budową krajowej gospodarki wodorowej.

Swoje projekty słuchacze Akademii Wodorowej zaprezentowali podczas konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru” (26 – 27 września).

– Zielona transformacja odgrywa obecnie kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości polskiego przemysłu, gdzie niezwykle istotna staje się także zrównoważona produkcja chemiczna – podkreślił na konferencji Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police. – Podejmujemy liczne działania, które pozwolą nam realizować ambitne cele, jakie przyjęliśmy w Strategii Grupy Azoty do 2030 roku. Dlatego zaprosiliśmy na staże do naszej spółki 12 słuchaczy Akademii Wodorowej, którzy opracowali projekty wpisujące się w tę strategię lub stanowiące niezwykle ciekawe koncepcje rozwojowe. Kluczem do sukcesu jest pozyskanie odpowiednich kadr – specjalistów w dziedzinie technologii bazujących na wykorzystaniu wodoru.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Biogazownie to zło
2023-12-10 10:29:50
Biogazownie to samo zło, po pierwsze produkują metan, czyli gaz o 78 krotnie większym potencjalne cieplarnianym niż "zabójczy" dwutlenek węgla, wycieki metanu są normalnym elementem jego produkcji w biogazowniach, po drugie metan będzie spalany a więc będzie emitowany dwutlenek węgla, tlenki azotu itd czyli znów samo zło, produkcja i spalanie metanu dalej są źródłem gazów cieplarnianych, po trzecie w biogazowniach fermentują odchody zwierząt hodowanych przemysłowo czyli znów samo zło.
Cwany Zachód
2023-12-07 16:48:35
kazał gęgać, to ci gęgają o ambitnych(?) strategiach do 2030, których efektem będzie jedynie podrożenie produkcji, coraz większe ubóstwo ludzi i deindustrializacja Europy. Będą debatować o wyższości biometanu nad metanem, a to ten sam gaz tylko sieczka w mózgu większa. Prawdziwe oblicze ekoświrów i tego co oni wyczyniają poznacie w II półroczu 2024 po rachunkach za energię, bo do tej pory prawda jest przed wami ukrywana za różnymi tarczami (inflacja!!). Po wyborach hamulce cenowe puszczą!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA