wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem

Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem

Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem
Data publikacji: 2016-09-30 10:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 618 157060

Dziewięciu na 10 ludzi żyje w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest nadmierny, co przyczynia się do występowania m.in. udarów, chorób serca i raka płuc – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowa (WHO).

Raport opiera się na danych z 3 tys. miejsc na całym świecie. Został przygotowany we współpracy z brytyjskim uniwersytetem w Bath. 92 proc. mieszkańców Ziemi oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza ustalone przez WHO normy określające limity drobnych cząstek stałych (PM2,5). W największym stopniu dotyczy to Azji Południowo-Wschodniej, krajów położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego i zachodniego Pacyfiku. Poza obiema Amerykami, we wszystkich innych regionach świata mniej niż 20 proc. ludności żyje w miejscach, w których jakość powietrza odpowiada normom WHO.

Dr Maria Neira, szefowa departamentu zdrowia publicznego w WHO, podkreśliła, że istnieją rozwiązania tego stanu rzeczy. Jak sprecyzowała, chodzi o "bardziej zrównoważone systemy transportu, zarządzania odpadami, wykorzystywania przez gospodarstwa domowe pieców i czystszych paliw, a także energię odnawialną i redukcję zanieczyszczeń".

WHO szacuje, że z zanieczyszczeniem powietrza ma związek ok. 3 mln zgonów rocznie. Prawie 90 proc. tych zgonów przypada na kraje o niskim lub średnim dochodzie, a niemal dwa zgony na trzy na regiony Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.

(pap)

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

stw
niech Szczecin zabroni palenia zasiarczonym węglem w piecach bez filtracji, to jest możliwe w związku z nowymi przepisami, a niech powoła patrole kontrolujące powietrze w mieście, w szczególności w rejonach domów jednorodzinnych gdzie ludzie patrzą tylko na kasę a nie na zdrowie
2016-10-01 11:31:06
Zatruwanie
Nie ma się co dziwić, skoro w Szczecinie codziennie rządzący miastem zatruwają życie jego mieszkańcom. A to powiększenie strefy płatnego parkowania, a to zakup wątpliwej estetycznie rzeźby w centrum miasta, a to chęć wciśnięcia schroniska dla psów pod okna, a to burzenie jedynego przejścia podziemnego w centrum, a to likwidacja pasa ruchu na głównej ulicy centrum, a to niedziałający system monitorowania lokalizacji środków transportu, a to nagrody za pęknięte tory i opóźnienie spalarni, a to....
2016-09-30 10:33:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy