Młodzi ludzie chcą być lekarzami, dentystami, psychologami, dietetykami i grafikami. Tak wynika z pierwszego etapu rekrutacji na szczecińskich uczelniach.
Zacznijmy od Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. To od lat najlepsza szczecińska uczelnia - przynajmniej wedle rankingu "Perspektywy". - Blisko 16 osób chętnych na jedno miejsce na kierunku lekarskim oraz 28 osób na miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym zarejestrowało się w naszym systemie rekrutacyjnym. To wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem - czytamy w informacji wysłanej przez Natalię Andruczyk, kierownik Działu Promocji i Informacji PUM. - Chętnych do studiowania na kierunku lekarskim zgłosiło się 3968 osób. Biorąc pod uwagę limit 250 miejsc, daje to 15,8 chętnych osób na miejsce. W ubiegłym roku o jedno miejsce na Wydziale Lekarskim PUM ubiegało się 14 osób.
- Większym zainteresowaniem cieszy się także rekrutacja na Wydziale Stomatologii, tu zarejestrowały się 1944 osoby - komentuje Dorota Czarnecka, kierownik Działu Rekrutacji PUM. - To znaczy, że jest 27,8 chętnych osób na jedno miejsce. W ubiegłym roku o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym ubiegało się 21 osób.
A teraz uczelnia największa. Listę najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim otwiera, tradycyjnie już, psychologia. Zgłosiło się tu 911 chętnych (to 7 osób na jedno miejsce), potem jest prawo (745 zgłoszeń - 2,98 osoby na jedno miejsce), filologia angielska (382 zgłoszeń - 2,37 osoby na jedno miejsce).
Ciekawy szczegół. Jeśli brać pod uwagę nie liczbę wszystkich chętnych a liczbę chętnych na jedno miejsce, to czwartym najpopularniejszym kierunkiem na US jest filologia polska, gdzie na 30 miejsc zgłosiło się 71 chętnych. Nieźle ma się także dziennikarstwo i komunikacja społeczna (176 zgłoszeń na 80 miejsc).
Hity Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie to: dietetyka (2,15 osoby na miejsce), odnawialne źródła energii (2,10 osoby na miejsce), kynologia (1,4 osoby na miejsce), automatyka i robotyka (1,4 osoby na miejsce), architektura (1,3 osoby na miejsce) czy informatyka (1,3 osoby na miejsce).
- Przypominamy, że w tym roku na ZUT wybierać można spośród ponad 40 kierunków. Przygotowaliśmy prawie 5 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia - mówi Emilia Kujawa, rzecznik prasowa ZUT. - Warto podkreślić, że nasza uczelnia przygotowała miejsca w domach studenckich dla wszystkich chętnych studentów.
Najmłodszą uczelnią w regionie jest Akademia Sztuki. Na niej wygrywają grafika artystyczna (4,5 osoby na miejsce) oraz grafika projektowa (4,4 osoby na miejsce). Potem w kolejności są gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna, moda i środowisko cyfrowe oraz kompozycja i teoria muzyki.
Akademia Sztuki komunikuje, że aplikują do niej osoby z całej Polski - z Warszawy, Poznania, Gdyni, Gdańska, Zielonej Góry, Jeleniej Góry, Radomia, Lublina, a nawet Suwałk - i jest też spore grono obcokrajowców (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Belgii).
Politechnika Morska szczegóły pierwszej etapy rekrutacji poda w środę. W ub. roku najwięcej maturzystów zostało przyjętych na „flagowy” edukacyjny produkt PM – nawigację. Dużym zainteresowaniem cieszyła się informatyka.
Wolne miejsca są na wszystkich uczelniach. Nabór będzie trwał do końca września. ©℗
(as)