wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > NRD oddać Polski nie chciała

NRD oddać Polski nie chciała

NRD oddać Polski nie chciała
Data publikacji: 2018-02-18 19:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-20 12:54
Wywietleń: 1793 314557

Rozmowa z doktorem Filipem Gańczakiem z Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki „Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980-1981”

– Relacje między NRD a Polską Ludową były skomplikowane, często nacechowane, jak pisał cytowany w pana książce Tytus Jaskułowski, głęboką podejrzliwością. Skąd ta podejrzliwość? Jaką rolę w tych relacjach odgrywały takie sprawy jak polski Szczecin?

– Tuż po zakończeniu II wojny światowej w Europie komuniści niemieccy liczyli na rewizję granic wytyczonych przez zwycięskie mocarstwa. Na początku lipca 1945 r. Wilhelm Pieck, późniejszy prezydent Niemieckiej Republiki Demokratycznej, określił objęcie Szczecina przez Polskę jako „ingerencję, na którą sobie nie pozwolimy”. W układzie zgorzeleckim z 1950 r. władze NRD uznały istniejącą granicę na Odrze i Nysie, ale nieufność pozostała – wbrew oficjalnie deklarowanej przyjaźni. Po roku 1956 Berlin wytykał Warszawie rezygnację z kolektywizacji rolnictwa i złagodzenie polityki wobec Kościoła. Bardzo źle układały się osobiste relacje partyjnych przywódców – Waltera Ulbrichta i Władysława Gomułki. Ich następcy, Erich Honecker i Edward Gierek, rozumieli się lepiej, ale w latach 70. władze NRD i PRL rywalizowały m.in. o względy Związku Radzieckiego i o zachodnie kredyty. Strajki sierpniowe 1980 r. i zgoda polskich komunistów na powstanie niezależnych związków zawodowych mocno zirytowały i przestraszyły kierownictwo Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) z Honeckerem na czele. Na to nakładał się spór o rozgraniczenie wód terytorialnych w Zatoce Pomorskiej, ciągnący się do końca lat 80. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 16 lutego 2018 r.

Rozmawiał Alan Sasinowski

Fot. Aneta Klemke

NRD oddać Polski nie chciała

Komentarze

zgr-edo
Kwaczystowscy histerycy z IPN wiedzą lepiej. Za chwilę będą przekonywać młode pokolenie, że Pomorze Zachodnie wyzwoliły w 1945 roku odziały NSZ Brygady Świętokrzyskiej a odbudową zajęli się Żołnierze Wyklęci.Jeszcze ze dwadzieścia lat potrzeba, aby umarli ci,którzy żyli w tamtych czasach oraz bazują na przekazach najbliższych, i nie dadzą sobie wcisnąć ciemnoty. Chociaż,zawsze można ich według nowej ustawy o szkalowaniu Polski za przestępców i zamknąć w jakimś tajnym ,polskim obozie koncentracyjnym więźniów politycznych.
2018-02-20 12:49:23
Miś II
Faktycznie na tle granicy morskiej na Zatoce pomorskiej w latach 80-tych był pewnym zalążkiem konfrontacyjnym między PRL i NRD .Najlepiej o tym wiedzą nasi żeglarze. To ,że od października 1981 roku w miejscowości Rubeland w Ośrodku Wczasowym ówczesnego MSW NRD było zgrupowanie kadry policyjnej NRD przygotowywane do wejścia z pomocą PRL dowiedziałem się od b. Komendanta Szkoły Policji NRD z tej miejscowości . Tak więc twierdzenia ,że ruscy by nie weszli to opowiadania - bajki dlaa ludzi , którzy nie znali realiów tamtych czasów .
2018-02-19 20:02:04
eh..tam
W układzie zgorzeleckim z 1950 r. władze NRD uznały istniejącą granicę na Odrze i Nysie - to na czym według powyższych "quasi historyków" miał polegać nieufność? kto PZPR wobec SED? niech się autorzy dokształcą z ideologii poprzedniej epoki a potem piszą - współpraca pomiędzy bratnimi narodami RWPG czyli Polską a NRD była pełna zufania i przyjaźni, towarzysz Honeker i towarzysze z PRL zawsze się pięknie całowali...przyjaźń towarzyszy z ruchu robotniczego była prawdziwa, a nieufność powyższych historyków, to "męczenie cierpliwości papieru" i przepisywanie historii bez przyczyny...NIC NIE WARTA JEST PRACA HISTORYKA LAT PRL BEZ ZROZUMIENIA MARKSIZMU I LENINIZMU...
2018-02-18 23:35:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy