Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Nowy mural na ZUT. Nauka i sztuka

Data publikacji: 2021-10-07 08:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-07 08:43
Nowy mural na ZUT. Nauka i sztuka
Mural stworzył Maciej "Kreda" Jurkiewicz, absolwent Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej. Fot. ZUT  

Studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy przybyli na inaugurację nowego roku akademickiego do Centrum Dydaktyczno - Badawczego Nanotechnologii, przywitał mural. Stworzył go Maciej "Kreda" Jurkiewicz, absolwent Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej. 

Mural upamiętnia 75-lecie powołania Szkoły Inżynierskiej, która dała początek ZUT-owi.

- Projekt inspirowany był  freskiem „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Jurkiewicz. - Dzieło symbolizuje również rozwój techniki, która powinna przyczyniać się do wspierania świata przyrody. Kolory, które widać na muralu, to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury. Dłoń niebieska (robotyczna) jest silna, mocna i odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy.

Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje ZUT. Mural można podziwiać jadąc samochodem lub tramwajem aleją Piastów (droga w kierunku Pomorzan).

Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment, które wyprodukowano na licencji ZUT według wynalazku prof. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ