Dziewięć nowych kierunków uruchomi Uniwersytet Szczeciński w nadchodzącym roku akademickim 2020/2021. Wśród nowości znalazły się m.in. studia prowadzone w języku angielskim, prawo internetu i ochrony informacji oraz prawo medyczne.
Najwięcej nowinek przygotował Wydział Prawa i Administracji, który dotychczas kształcił studentów na klasycznych kierunkach, jak np. prawo czy administracja.
– Proponujemy trzy kierunki. Pierwszy to prawo internetu i ochrony informacji (I stopnia). Na studiach będziemy się zajmować między innymi czarną stroną internetu, ponieważ będziemy mówić o zachowaniach nieuczciwych i przestępczości, która znajduje swoje źródło w internecie – wyjaśnia dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US, z-czyni przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych.
Nowymi kierunkami na Wydziale Prawa i Administracji są również prawo służb mundurowych (I stopnia) oraz prawo medyczne (II stopnia).
Natomiast Instytut Socjologii przygotował dwie nowości – socjotechnika i oddziaływanie społeczne oraz social science (studia w języku angielskim).
– Kierunek socjotechnika i oddziaływanie społeczne powstał po konsultacjach z pracodawcami i studentami. Pracodawcy z prywatnego sektora zgłaszali nam zapotrzebowanie na specjalistów, którzy byliby w stanie projektować współpracę z otoczeniem i pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów. A studenci prosili nas o to, żeby przygotować kierunek studiów, który pozwoli rozpoznać, kiedy ktoś nimi manipuluje – dodaje dyrektor Instytutu Socjologii dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US.
Z kolei Wydział Humanistyczny w tym roku poszerza swoją ofertę o studia pisarskie drugiego stopnia.
– Warto podkreślić, że studia te są realizowane w trybie popołudniowym, więc mogą studiować osoby pracujące. Absolwenci znajdą zatrudnienie nie tylko w roli pisarza, ale także redaktora, blogera, scenarzysty, w działach literackich teatru, telewizji, radia – zachęca dziekan Wydziału Humanistycznego dr hab. Tomasz Szutkowski, prof. US.
Wśród nowości znajdują się też kierunki edukacja artystyczna oraz animacja kultury.
Uniwersytet Szczeciński planuje również w październiku kolejną Giełdę Pracy, która odbędzie się w wersji tradycyjnej lub online.
– Ponadto studenci mogą korzystać z refundacji szkoleń zawodowych i informatycznych. Kwota, którą w tej chwili przeznaczyliśmy z projektu, kształtuje się na poziomie 50 tysięcy złotych. Do dyspozycji mamy jeszcze 600 tysięcy złotych – zachęca Monika Smoguła, zastępca kierownika Akademickiego Biura Karier US. – Projekt refundacji szkoleń będzie realizowany do 2022 roku.
Pierwszy etap naboru na studia rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 14 sierpnia. Rekrutacji towarzyszyć będzie akcja „Wypływamy na miasto”.
– Nasi studenci ubrani w żółte koszulki, z uśmiechem na twarzy i informatorami w rękach będą promować ofertę edukacyjną uniwersytetu oraz odpowiedzą na każde pytanie – zapowiedziała Karolina Płotnicka-Błach p.o. rzecznik prasowy US. ©℗
Tekst i fot. Karolina Nawrocka