piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Noblistce na 150. rocznicę urodzin

Noblistce na 150. rocznicę urodzin

Noblistce na 150. rocznicę urodzin
Data publikacji: 2017-11-07 07:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 1600 299906

7 listopada przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Wybitna uczona była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, a zarazem pierwszą kobietą ją uhonorowaną.  Poczta Polska wydaje dziś okolicznościowy znaczek wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.

Maria Curie-Skłodowska jest jedyną kobietą uczonym uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867. Jako że kobiety nie były wówczas w Polsce przyjmowane na uniwersytety, uczyła się na konspiracyjnym Uniwersytecie Latającym. W 1891 roku wyjechała studiować na paryskiej Sorbonie.

Pierwszą Nagrodę Nobla przyznano jej w 1903 r. w dziedzinie fizyki. Doceniono w ten sposób badania nad promieniotwórczością, które prowadziła z mężem Piotrem oraz Henrim Becquerelem. Drugiego Nobla (w 1911 r.) otrzymała z chemii, za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości promieniotwórczych pierwiastków.

Podczas I wojny światowej Maria Skłodowska -Curie zorganizowała służbę rentgenowską, która pomogła setkom tysięcy rannych żołnierzy, a wielu z nich uratowała życie. By móc kierować ambulansem przewożącym sprzęt do polowych prześwietleń, jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła prawo jazdy. 

Zmarła w 4 lipca 1934 w sanatorium Sancellemoz w Passy. Powodem przedwczesnej śmierci była anemia aplastyczna, choroby spowodowana promieniowaniem. 

W 1995 r. prochy Marii i Piotra Curie spoczęły w paryskim Panteonie. Trumna jest z ołowiu, m.in. dlatego, że wciąż promieniują. Także rzeczy osobiste i notatki uczonej są skażone radem 226, którego okres połowicznego rozpadu wynosi 1600 lat.

 Autorka okolicznościowego znaczka, Agata Tobolczyk, zamieściła na nim portret noblistki odzwierciedlający dojrzałą kobietę i zarazem naukowca z ogromnym dorobkiem. Kolorystyka i oprawa graficzna nawiązują do promieniowania radu i polonu – pierwszych pierwiastków radioaktywnych – odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. W środku arkusika, na złotej folii, został wytłoczony wizerunek medalu Nagrody Nobla. Na oprawie znajdują się urządzenia chemiczne – zdjęcia eksponatów znajdujących się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, które udostępniło Poczcie Polskiej materiały fotograficzne.

Poczta Polska wydała kilka emisji dedykowanych Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnią z nich była wspólna z Pocztą Szwecji w 2011 r.  „100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie”.

 Obchody 150. rocznicy urodzin polskiej noblistki trwają od początku roku. W marcu np. była premiera filmu biograficznego "Maria Skłodowska-Curie", w którym tytułową rolę zagrała Karolina Gruszka.

(g)

Noblistce na 150. rocznicę urodzin Noblistce na 150. rocznicę urodzin Noblistce na 150. rocznicę urodzin

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy