Rada Centrum Łukasiewicz podjęła uchwałę o zatwierdzeniu 4-letniej i 10-letniej strategii Sieci Badawczej Łukasiewicz skupiającej ponad 30 polskich instytutów. Jej przygotowanie zostało poprzedzone dokładną analizą potencjału instytutów, otoczenia gospodarczego oraz w oparciu o najważniejsze kierunki rozwoju polskiej gospodarki.
W ponad pięcioletniej historii działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz jest to pierwszy zatwierdzony dokument strategiczny określających misję i wizję oraz cele i kierunki strategiczne rozwoju. Zgodnie z dokumentem głównym celem strategicznym Sieci jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla podmiotów gospodarczych.
Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe poprzez realizację trzech strategicznych celów szczegółowych. Są to: wzmocnienie potencjału badawczego instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz zdolności do współpracy w dziedzinie badań i rozwoju; stworzenie sprawnego mechanizmu komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych; wypracowanie modeli skutecznej współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz z podmiotami gospodarczymi.
Działania Sieci Badawczej Łukasiewicz przez najbliższe lata rozwijać się będą w czterech kluczowych kierunkach, takich jak obronność i bezpieczeństwo Polski, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna, gospodarka o obiegu zamkniętym.
Przyjęcie strategii pozwoli na usystematyzowanie prac Sieci oraz jej transformację w sprawną organizację wyspecjalizowaną w prowadzenie procesów B+R i komercjalizację, zwiększającą poziom innowacyjności w Polsce.
(as)