Wszystkie klasy tej szkoły objęte są patronatami szczecińskich uczelni wyższych i współpracują z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Szczecińskim. XVI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie powstało na bazie likwidowanego w wyniku reformy oświaty Gimnazjum nr 9. Niebawem skończy drugi rok działalności.
– Dobra tradycja w nowej odsłonie to myśl przewodnia XVI LO, a jednocześnie zadanie dla grona pedagogicznego, aby zapewnić uczniom sukces na egzaminie maturalnym i w dalszej karierze zawodowej. Do tej myśli dokładamy nowe wyzwanie „Myślę pozytywnie – działam kreatywnie”, jako kierunek działania i rozwoju naszych uczniów – podkreśla Maciej Grenda, dyrektor XVI LO w Szczecinie.
Na najbliższy rok szkolny placówka przygotowała ofertę kształcenia dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych w kierunkach matematyczno-psychologicznym (kognitywistycznym), matematyczno-informatycznym z elementami programowania, rekreacyjno-turystycznym i przyrodniczo-medycznym oraz nowość – profil matematyczno-informatyczny z elementami programowania, w którym będzie realizowany program ECDL (European Computer Driving Licence). Jako jedyna szkoła w kraju placówka kształci w kierunku kognitywistycznym we współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego US.
– W ramach współpracy z uczelniami nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez wykładowców i studentów w pracowniach i laboratoriach szczecińskich uczelni. Realizują przygotowane przez nie programy naukowe oraz uczestniczą w organizowanych przez te uczelnie konkursach i olimpiadach – podkreśla Maciej Grenda. – Program każdej klasy przewiduje realizację przedmiotów poszerzonych, by jak najlepiej przygotować naszych uczniów do matury oraz wyboru ścieżki zawodowej zgodnie z ich zainteresowaniami.
W XVI LO prężnie działa Szkolny Klub Wolontariusza „Otwarta dłoń” ze swoim projektem „Młodzi lajk starsi”, który współpracuje z seniorami osiedla Pomorzany ze Stowarzyszenia „Razem Łatwiej”.
– Budowanie relacji, tworzenie więzi międzypokoleniowej we wszechobecnym wirtualnym świecie jest wyzwaniem – dodaje dyrektor XVI LO. – Angażujemy młodzież w wiele działań szkolnych, a także wyjazdy integracyjne „Zielone szkoły”, obozy sportowe, szkolne koła zainteresowań. Młodzież aktywnie korzysta z zajęć sportowych na pływalni, siłowni, fitness i w sali gimnastycznej, w szkole działa zespół cheerleaderek. Od przyszłego roku szkoła wzbogaci się o zawodników młodzieżowej drużyny koszykarskiej Wilków Morskich, co wraz ze szkolnym zespołem cheerlaederek stworzy namiastkę amerykańskiego coleage’u. ©℗
(el)
Fot. XVI LO