poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Nauka > Nauka dojrzałości

Nauka dojrzałości

Nauka dojrzałości
Data publikacji: 2018-10-14 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 910 356255

Mówi się, że studia to jeden z najpiękniejszych okresów w naszym życiu. Oprócz zawarcia nowych znajomości czy przeżycia niezapomnianych chwil jest to czas usamodzielnienia się i poznania na własnej skórze, czym jest odpowiedzialność oraz dojrzałość.

– To jest ogromna lekcja życia – mówi Agata, studentka pierwszego roku. – Mieszkając poza domem, muszę mieć cały czas w świadomości, że jeżeli sama czegoś nie zrobię, to nikt za mnie tego nie wykona.

Pierwsze dni to czas na odnalezienie się w nowym środowisku i poznanie samego siebie w nieznanej nam sytuacji. Musimy wyrobić sobie nowe nawyki, a zrezygnować ze starych, które nie pasują do obecnej sytuacji.

– Najbardziej nie mogę się przyzwyczaić do samodzielności – opowiada Adam, student szczecińskiej uczelni. – Po dwóch tygodniach mieszkania w akademiku zauważam, jak bardzo jestem uzależniony od rodziców.

Nasz obraz „dorosłego życia” w głównej mierze pochodził z amerykańskich filmów, które nie oddawały w stu procentach realiów panujących na uczelniach polskich. Bractwa, hektolitry alkoholu oraz codzienne imprezy to być może efektowna, ale niekoniecznie prawdziwa część studenckiego okresu.

– Ludzie odradzali mi mieszkanie w akademiku, tłumacząc to brakiem spokoju – opowiada Marek, student pierwszego roku. – Jest tu bardzo cicho, czyli zupełnie inaczej niż w opowieściach. Ludzie, których tu poznałem, to naprawdę fajne i ciekawe osoby.

– Wprowadzając się do akademika, miałem obawy co do braku prywatności i spokoju – mówi Damian, student pierwszego roku. – Po dwóch tygodniach w akademiku wyrobiłem sobie własne zdanie o tym miejscu, zupełnie niezgodne z zasłyszanymi historiami.

Lecz nie wszyscy odczuwają satysfakcję z rozpoczęcia nowego rozdziału w swoim życiu. Niektóre osoby zaczynają mieć wątpliwości co do wyborów, które podjęli i zadają sobie pytanie, czy są gotowi na samodzielne życie.

– Po dwóch tygodniach mam dosyć – dodaje Adam, student pierwszego roku. – Czuję się obco i nieprzystosowany do nowej sytuacji. Cały czas się zastanawiam nad zrezygnowaniem ze studiowania.

– Każdy mówi, że studia to najpiękniejszy okres w naszym życiu, ja chyba tak nigdy nie powiem – mówi Anna, studentka pierwszego roku. – Nieznani ludzie, mnóstwo obowiązków i wyborów, które muszę podejmować, są dla mnie czymś nowym i niedającym mi satysfakcji. Inaczej sobie wyobrażałam studia.

Zdania wśród osób zaczynających rok akademicki na temat studiowania są podzielone, a jakie podejście mają osoby, które kończą już swoją przygodę z uczelnią?

– Studia nauczyły mnie naprawdę wiele – mówi Artur, student trzeciego roku. Oprócz przygotowania do zawodu nauczyłem się życia. Dowiedziałem się, czym jest samodzielność oraz dojrzałość. Moje spojrzenie na rzeczywistość, w której żyję, jest teraz zupełnie inne niż wówczas, gdy zaczynałem.

– Studia to naprawdę ciekawe doświadczenie – opowiada Łukasz, student czwartego roku. Dowiadujemy się, kim tak naprawdę jesteśmy i co potrafimy. Studia to rozdział w życiu, który zmienia nasz charakter o 180 stopni. Pomaga nam w przystosowaniu się do otoczenia, w którym będziemy żyć. ©℗ 

Krystian KOWALCZUK

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie