Akcję Narodowego Czytania zorganizowały polonistki z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie.
W godz. od 8 do 13 w miniony piątek uczniowie „budowlanki” grupami zbierali się w szkolnej bibliotece, by słuchać fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
- W tym roku w roli czytających występowali na zmianę nauczyciele i dyrekcja szkoły - mówi Anna Pietrusewicz, polonistka z "budowlanki".
„Nad Niemnem” jest jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej. Autorka podjęła w nim tematykę Powstania Styczniowego. Dzieło Orzeszkowej porównywano do mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza", ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne.
- Takie przedsięwzięcia mają duże znaczenie – mówi o akcji Narodowego Czytania Aneta Słaba, polonistka w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie. - Nie tylko dla młodzieży, ale też dla dorosłych, którzy mają okazję przypomnieć sobie arcydzieła polskiej literatury. Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w czytane im fragmenty. Przyznali, że jest to o wiele bardziej ciekawa i przystępna forma przyswajania treści utworów, niż ich samodzielna lektura w domu.
Fragmenty „Nad Niemnem”, która dwukrotnie doczekała się ekranizacji, czytali uczniom "budowlanki” Magdalena Wojtaszak-Kasza, dyrektor ZSBT, Mieczysław Major, wuefista oraz Aneta Słaba, polonistka.
Uczniowie mogli nie tylko słuchać lektury, ale też lepiej poznać Elizę Orzeszkową. Uczennice prowadzące spotkania z uczniami każdej z grup odczytywały przygotowane informacje o autorce i jej wielkim dziele. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Narodowe Centrum Kultury.©℗
(w)