Poniedziałek 28 listopada 2022r. 
REKLAMA

NASA doceniła naszych studentów

Data publikacji: 2019-10-31 22:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31 22:23
NASA doceniła naszych studentów
Pięcioro studentów ZUT zostało docenionych przez NASA. Fot. ZUT  

Pięcioro studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znalazło się w finale konkursu Space Apps Challenge przygotowanego przez NASA, czyli Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych. Zadaniem uczestników tego wydarzenia było stworzenia w ciągu 48 godzin prototypów rozwiązań, które można wykorzystać podczas misji kosmicznej.

Zespół w składzie  Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza - stworzył aplikację OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity. Stanowi ona wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie.

W wielkim finale znalazł się również Michał Matera, który jest współautorem aplikacji ICFire zbierającej dane z satelity o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps. Aplikacja ta umożliwia zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps.

CFire stanowi dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej. Wystarczy, że jedna osoba zgłosi pożar w aplikacji, aby pozostali świadkowie mogli go potwierdzić i zwiększyć jego priorytet. W przypadku infolinii wiele zgłoszeń tego samego zdarzenia powoduje kolejki blokujące możliwość zgłaszania innych zdarzeń – mówi Michał Matera.

Projekty uczestników konkursu pomogą w prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzacji nauki. Wyniki wielkiego finału zostaną ogłoszone przez NASA w styczniu 2020 r.

(as)

Fot. ZUT

Na zdjęciu: Pięcioro studentów zostało docenionych przez NASA.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA