niedziela, 17 listopada 2019.
Strona główna > Nauka > NASA doceniła naszych studentów

NASA doceniła naszych studentów

NASA doceniła naszych studentów
Data publikacji: 2019-10-31 22:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31 22:23
Wywietleń: 710 425461

Pięcioro studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znalazło się w finale konkursu Space Apps Challenge przygotowanego przez NASA, czyli Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych. Zadaniem uczestników tego wydarzenia było stworzenia w ciągu 48 godzin prototypów rozwiązań, które można wykorzystać podczas misji kosmicznej.

Zespół w składzie  Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza - stworzył aplikację OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity. Stanowi ona wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie.

W wielkim finale znalazł się również Michał Matera, który jest współautorem aplikacji ICFire zbierającej dane z satelity o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps. Aplikacja ta umożliwia zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps.

CFire stanowi dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej. Wystarczy, że jedna osoba zgłosi pożar w aplikacji, aby pozostali świadkowie mogli go potwierdzić i zwiększyć jego priorytet. W przypadku infolinii wiele zgłoszeń tego samego zdarzenia powoduje kolejki blokujące możliwość zgłaszania innych zdarzeń – mówi Michał Matera.

Projekty uczestników konkursu pomogą w prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzacji nauki. Wyniki wielkiego finału zostaną ogłoszone przez NASA w styczniu 2020 r.

(as)

Fot. ZUT

Na zdjęciu: Pięcioro studentów zostało docenionych przez NASA.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie