Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Na uczelniach trwa wyścig o władzę

Data publikacji: 2020-06-17 08:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Na uczelniach trwa wyścig o władzę
 

W czwartek poznamy nowego rektora największej uczelni w Szczecinie a za tydzień, dwudziestego szóstego czerwca - uczelni najmłodszej. Na Uniwersytecie Szczecińskim konkurują ze sobą Waldemar Tarczyński i Waldemar Gos, w założonej 10 lat temu Akademii Sztuki – Dariusz Dyczewski i Mirosława Jarmołowicz.

Prof. Tarczyński był rektorem US w latach 2005 – 2012, prof. Gos jest obecnie prorektorem do spraw finansów i rozwoju. Obaj zmierzyli się ze sobą w debacie, której zapis wideo jest dostępny na stronie US. Różnili się między innymi co do oceny pracowników reprezentujących odmienne dyscypliny. Tarczyński mówił, że ocenę należy zróżnicować w zależności od dyscyplin, ponieważ trudno porównywać, na przykład, publikacje z nauk ścisłych z publikacji z literaturoznawstwa. Gos opowiedział się za tym, żeby ocena była taka sama dla wszystkich.

Prof. Dyczewski był dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej, pełnił funkcję rektora AS w mijającej właśnie kadencji. W swoim programie zapowiada m.in. stworzenie Szkoły Doktorskiej, szeroką współpracę z biznesem i samorządem, stworzenie dla studentów sfery chill – out z małą gastronomią w Pałacu pod Globusem, zbudowanie jednego Biura Promocji.

W jego komitecie poparcia znaleźli się: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, senator Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, jazzman Sylwester Ostrowski.

Prof. Jarmołowicz, kierująca Katedrą Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej, obiecuje m.in. wypracowanie procedur przeciwko patologiom na uczelni takim jak mobbing, dyskryminacja i kradzież własności intelektualnej; zatrudnienie psychologa, który zapewni wsparcie studentom i wykładowcom; utworzenie międzywydziałowej jednostki prowadzącej kształcenie w zakresie gier komputerowych i aplikacji mobilnych.

Kandydatką popierają m.in. muzyk Zbigniew Hołdys, rysownik Henryk Sawka, krytyk sztuki Anda Rottenberg.

Debata między kandydatami na rektora Akademii Sztuki zaplanowana jest na najbliższy piątek na g. 12. Prawdopodobnie będzie transmitowana na żywo na profilu uczelni na Facebooku.

Na innych szczecińskich uczelniach w tym roku wygrała wola kontynuacji dotychczasowej polityki i rektorzy, którzy walczyli o drugą kadencję, odnowili mandat. To profesorowie Bogusław Machaliński na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, Jacek Wróbel na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz Wojciech Ślączka w Akademii Morskiej.

©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ