Piątek 07 października 2022r. 
REKLAMA

Morskie Centrum Nauki wykorzysta ciepło odpadowe

Data publikacji: 2022-09-19 18:34
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-23 13:03
Morskie Centrum Nauki wykorzysta ciepło odpadowe
Morskie Centrum Nauki będzie pierwszym w Polsce budynkiem wykorzystującym do ogrzewania i chłodzenia ciepło odpadowe. Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego. Trwa proces przyłączania MCN do sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczęła 19 września przygotowania do rozruchu technologicznego w Stacji Bilansującej Ciepło przy ul. Władysława IV. Prace będą prowadzone jednocześnie w obydwu budynkach. Potrwają do wtorku 20 września.

– To jeden z etapów tworzenia inteligentnej, niskotemperaturowej sieci ciepłowniczej, która powstanie na Łasztowni – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN. – Pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki. Umowę na dostawę ciepła SEC i MCN podpisały w lipcu ubiegłego roku. Na Łasztowni powstanie inteligentny system ciepłowniczy oparty na ectogrid – sieci ciepłowniczej 5. generacji.

W procesach produkcyjnych i usługowych występują duże ilości ciepła odpadowego, które można zagospodarować. Wykorzystanie takiego ciepła i energii ze źródeł odnawialnych wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery. W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, ale w Europie funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, oparte na technologii ectogrid. Na Łasztowni powstanie pierwsza w kraju infrastruktura dostarczająca ciepło i chłód jednocześnie. Technologia wykorzystuje mechanizm działania urządzeń chłodzących, pomp ciepła oraz sieci elektrycznych i ciepłowniczych, ale łączy je w innowacyjny sposób i efektywnie wykorzystuje w miejskiej sieci.

Ectogrid to zamknięta sieć o niskich temperaturach, umożliwiająca wymianę ciepła pomiędzy budynkami. Oprócz w pełni kontrolowanego i przez to oszczędnego dostarczania energii cieplnej i chłodniczej do sieci, Stacja Bilansowania Ciepła ma możliwość magazynowania energii cieplnej i chłodu, co daje dodatkową oszczędność energii. Niższe temperatury pracy sieci ectogrid stwarzają możliwość wykorzystania w sposób efektywny odnawialnych źródeł energii i lokalnie występującego na Łasztowni ciepła odpadowego.

Lokalizacja stacji związana jest z bliskością istniejącej sieci wysokoparametrowej, zgodnością z planem miejscowym na zlokalizowanie tego typu obiektu oraz z bliskością budynków mogących potencjalnie podłączyć się do sieci. Rozbudowa systemu postępować będzie wraz z powstawaniem nowych obiektów na Łasztowni i podłączaniem ich do sieci ectogrid. Oddanie stacji do użytku ma nastąpić w październiku.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

znudzony
2022-09-23 13:00:34
A jakby po prostu zamknąć tę koszmarną budę i zlikwidować etaty, to dopiero byłyby oszczędności. Następnie, zamiast wdrażać kosmiczne technologie ogrzewania budynku, należałoby przemyśleć możliwość jego wykorzystania jako hali zakładów przetwórstwa rybnego i magazynu produktów.
PO chciało
2022-09-20 19:56:16
Przekopu mierzei wiślanej. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła powiedział:"Dokumentacja została przygotowana. Zarówno środowiskowa, jak i uzasadnienie ekonomiczne. Jak i różnego rodzaju badania wpływu falowania, ruchów rumowiska dennego. Mnóstwo dokumentów zostało przygotowanych. (…) Można sprawdzić, w dokumentach rządowych jest dokument o przygotowanej uchwale rządu PO-PSL z harmonogramem zbudowania kanału w 2020 roku." PO po prostu nie zdążyła a PiS ukradł pomysł i chwałę.
Bronek
2022-09-20 11:49:52
Kierwiński czołowy poseł i ekonomista PO powiedział że przekop Mierzei Wiślanej zwróci się za 1000 lat. To ja się pytam za ile lat zwróci się koszt MCN dzięki stosowaniu ciepła odpadowego. Mniemam że krócej niż za 1000 lat może za 900 lat? Może ktoś z MCN odpowie na łamach Kuriera?
@ Stary
2022-09-20 11:03:40
Czy ty cierpisz na pisofobię ? W sprawie przyczyn zatrucia Odry zwróć się do pani marszałek woj. lubuskiego, albo "szefa sztabu kryzysowego" pana Tuska. Oni pewnie mają dane z "wolnych mediów" o POziomie rtęci której skala nie ogarnia ? Natomiast laboratoria w Czechach i w Austrii także przebadały próbki z Odry i ich wyniki są porównywalne z naszymi, polskimi z GIOŚ. W wodach Norwegii także wykryto złote algi.
Pier'Dolnięty
2022-09-20 10:51:22
W sprawie koloru MCN panował spór, w końcu rozstrzygnął go sam JE Marszałek, który z racji funkcji, miłościwie nam sprawowanej od 12 lat, ma większą głębię wyobraźni artystycznej i wyrobiony gust niż jego poddani. Kolor jest więc przepiękny, pasujący i jedyny w swoim rodzaju zgodnie z rzymską sentencją : Marescallus locuta , causa finita
do Misia
2022-09-20 09:42:47
- my PO_kazujemy niedowiarkom niemiecki jacht przepiłowany na pół z lampkami LED !
Czerwona rtęć!
2022-09-20 09:05:54
To była czerwona rtęć, dlatego nagle znikła z oficjalnego dyskursu...
Helikopter z Misia
2022-09-20 08:57:59
w tym technokratycznym bełkocie zabrakło dwóch informacji: ile to będzie kosztować i kiedy się zwróci. MCN jak wyłączy swoje 16 000 lampek LED to oszczędza 20 pln / godzinę .Przypomina to trochę festiwal w Sopocie z lat 70-tych , tam na scenie były tysiące żarówek Polamp. Tylko występ Boney M w 1979 wspominam bardzo miło do dzisiaj i zna go cały świat, ma ponad 300 mln odtworzeń na yt. Ile osób pójdzie do MCN wybudowanego za 700 mln zobaczyć niemiecki jacht przepiłowany na pół ?
Alicja
2022-09-20 07:08:58
Wczoraj byłam na Wałach Chrobrego i spojrzałam na to Morskie Centrum Nauki...i tak brzydkiej budowli już dawno nie widziałam. Z pespektywy Wałów Chrobrego wygląda to jak hałda zardzewiałego złomu. Kto wymyślił taki zardzewiały, obrzydliwy kolor? Wstyd komuś spoza Szczecina pokazać ten duży zardzewiały barak...
@Dawid
2022-09-19 23:21:43
Rtęć w Odrze jest tylko w osadach rzecznych przy Eisenhuttenstadt - to odpady z niemieckich hut. Czy Niemcy ją wykorzystają ekonomicznie to nie nasza sprawa, ale powinni posprzątać, bo to wspólna rzeka.
@stary
2022-09-19 21:30:02
Jest powołany samorządowy sztab kryzysowy to chyba potrafi działać a nie gaworzyć podwieczorek przy mikrofonie ? Rządzący zamiatają pod dywan zakwity przy lewym brzegu Odry przy moście Długim..... no tak i robią to pewnie pod osłoną nocy... ja bym to badał
Stary
2022-09-19 20:28:58
Trzeba ją użyć do termometru. I zmierzyć tobie temperaturę. Bawi cię zatrucie Odry i to że w kraju w którym od siedmiu lat rządzi to samo ugrupowanie nie można od razu wykryć zanieczyszczenia i stwierdzić co jest jego przyczyną? Zobacz na lewym brzegu Odry przy moście Długim zielone zakwity. Co to jest? Może nastąpiła eutrofizacja wody? Jakie związki wykryto? Może nadmiar fosforu? Nie dowiesz się! Rządzący zamiatają wodę pod dywan. Może natlenić wodę tlenem z zakupionych przez rząd respiratorów?
Zapytam
2022-09-19 19:51:58
Ludzkość zna wiele wynalazków i nowych rozwiązań. Wielu nie wprowadza się w życie ponieważ są nieopłacalne. Rewolucja ekoświrska polegała na wywróceniu z premedytacją cen energii do góry nogami poprzez obłożenie podatkami wystruganymi z banana tanich najbardziej oczywistych i dostępnych źródeł i wypromowanie w ten sposób wynalazków, rzekomo tanich. Czy w tym przypadku jest tak samo? Jak kształtują się pełne koszty ogrzewania budynku wliczając w to koszt koniecznej dodatkowej infrastruktury?
Dawid
2022-09-19 18:39:50
Gdyby się dało jeszcze jakoś wykorzystać tę rtęć z Odry bo przecież Odra pod nosem to już zupełnie byłoby super ekonomicznie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA