Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy świętuje pięćdziesięciolecie

Data publikacji: 13 czerwca 2024 r. 07:56
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2024 r. 09:55
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy świętuje pięćdziesięciolecie
Ośrodek fukcjnuje od pół wieku.  

Pięćdziesięciolecie istnienia świętuje Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka przy ul. Kamiennej w Szczecinie. W czwartek odbędzie się tu jubileuszowa uroczystość.

Placówka istnieje od 1974 roku. Początkowo była Państwowym Młodzieżowym Zakładem Wychowawczym. W 1981 r. zmieniła nazwę na Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W 1994 roku została przemianowana na Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, a 10 lat później nadano jej imię Janusza Korczaka.

W Ośrodku przebywają dziewczęta niedostosowane społecznie, które są tu umieszczane na mocy postanowień Sądów Rodzinnych. Mają możliwość ukończenia Szkoły Podstawowej nr 26 i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10 na kierunku cukiernik i kucharz. W ramach nauki mają również zapewnione praktyki, które przygotowują je do podjęcia w przyszłości pracy w zawodzie. Integralną częścią szkół jest internat, gdzie mieszkają podopieczne.

Wykwalifikowana kadra zapewnia podopiecznym warunki do prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego. Od początku istnienia placówki ponad 1300 dziewcząt opuściło jej mury, mając solidne przygotowanie do życia w społeczeństwie.

- Niezwykle ważne jest to, że dziewczęta wychodząc z Ośrodka, w większości mają świadectwa ukończenia szkoły, co umacnia je w przekonaniu, że przy odpowiednich warunkach i wsparciu, są w stanie odnieść sukces - podkreśla kadra MOW. - To w tym miejscu, mają możliwość niejednokrotnie pierwszy raz poczuć jego smak. Liczne konkursy edukacyjne, cukiernicze, plastyczne czy sportowe, dają  możliwość nauki zdrowego współzawodnictwa i wyzwalają w nich poczucie dumy z własnych osiągnięć. 

I dodają: - Podczas pobytu w placówce dziewczęta mają możliwość zrzucenia z siebie balastu negatywnych doświadczeń i znowu być dzieckiem. Mogą na nowo kształtować swoją tożsamość i wzmacniać nierzadko zachwiane poczucie wartości. To miejsce daje im możliwości, by poznać samych siebie i kształtuje wiarę we własne możliwości. Udział w uroczystościach lokalnych, w różnego rodzaju kiermaszach, festynach oraz w działaniach w ramach wolontariatu, dają dziewczętom możliwość pokazania siebie, takimi, jakimi są. Współpraca ze środowiskiem lokalnym napędza je pozytywnie i umacnia w przekonaniu, że warto pomagać. Otrzymane pochwały i uśmiech są dla nich bezcenną, dotąd nieznaną wartością.

Ośrodek prowadzi konto społecznościowe, na którym można zobaczyć, jak wygląda jego działalność i życie wychowanków.

Sukcesem działalności Ośrodka jest kontakt byłych wychowanek z jego pracownikami, aktywność dziewcząt na portalu społecznościowym, gdzie ze wzruszeniem wspominają swój pobyt, a nade wszystko wiedza, że im się powodzi, a umiejętności nabyte podczas pobytu w placówce wykorzystują w swoim życiu do osiągania kolejnych celów. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I.M
2024-06-14 08:47:24
Ależ wzruszający tekst!
Polskie dziewczyny
2024-06-13 09:46:23
jak zwykle piękne i urodziwe ! Gdzie jest taki drugi kraj ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA