Młodzi naukowcy otrzymali w piątek Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę doktorską i magisterską lub dyplomową ukierunkowaną na nowoczesne technologie i innowacje oraz za najlepszą pracę z zastosowaniem komercyjnym. W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrody za najlepszą pracę doktorską i magisterską w dziedzinie nauk humanistycznych.
W imieniu prezydenta miasta wystąpił Daniel Wacinkiewicz, jego zastępca. - Jak się państwo spodziewają obowiązki związane z wyjazdem na uroczystości pogrzebowe do Gdańska spowodowały nieobecność prezydenta Piotra Krzystka - tłumaczył.
- Tegoroczna edycja jest dla nas o tyle szczególna, że do tradycyjnych nagród prezydenckich w obszarze nowych technologi i innowacji, w tym roku mieliśmy okazję dodać nagrodę w obszarze nauk humanistycznych - dodał Daniel Wacinkiewicz. - Głosy docierały do nas od dawna i cieszymy się, że udało się doprowadzić do tego połączenia.
Wyróżnienia za najlepsze prace w sferze technologii i innowacji oraz za najlepszą pracę z zastosowaniem komercyjnym wręczane są od 2008 roku. Tegorocznymi laureatami zostali: mgr inż. Paweł Grochocki - autor pracy magisterskiej pt. „Maszyna elektryczna z barierami magnetycznymi wzbudzana hybrydowo”; dr inż. Dariusz Pulikowski - autor pracy doktorskiej „Badania doświadczalne i numeryczne uzwajania cewek nadprzewodnikowych wykonanych z przewodu wielożyłowego Nb₃Sn typu Rutherford”; dr inż. Kamil Stateczny za pracę doktorską „System manualnego programowania obrabiarki CNC z zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości”.
Wspólnym celem tych konkursów jest m.in. stworzenie stałej platformy wymiany informacji pomiędzy studentami i absolwentami uczelni oraz młodymi naukowcami a profesjonalnymi podmiotami obrotu gospodarczego – przedstawicielami świata biznesu.
Po raz pierwszy przyznane zostały Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę w dziedzinie nauk humanistycznych. Nagrody otrzymali dr Aleksandra Marta Grzemska - autorka pracy doktorskiej „Matki i córki. Związki rodzinne i artystyczne w autobiografiach kobiet po 1989 roku” oraz dr Marta Zalewska za pracę doktorską „Kształtowanie narastającego państwowego zasobu archiwalnego w Polsce od 1983 roku. Praktyka archiwalna na przykładzie wybranych archiwów państwowych”. Wyróżnienie otrzymał Bartosz Rosiak za pracę magisterską „Inny w klasie szkolnej – odrzucenie w grupie rówieśniczej jako problem pedagogiczny w opinii nauczycieli”.
Nowy konkurs ma służyć upowszechnianiu treści humanistycznych oraz promocji kultury humanistycznej.
(KaNa)
Fot. Ryszard PAKIESER