Laboratorium automatyzacji procesów logistyczno-produkcyjnych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie otworzył w piątek (20 kwietnia) Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To pierwszy dydaktyczny projekt tej uczelni sfinansowany ze środków ministerialnego budżetu.
Laboratorium jest nowoczesną jednostką, która służyć będzie studentom oraz naukowcom AM. Pozwoli także rozszerzać współpracę z biznesem – chodzi o wspólne projekty mające na celu doskonalenie procesów w branży logistycznej oraz produkcyjnej. Laboratorium wyposażone jest w dwa roboty przemysłowe Kawasaki i symulator linii produkcyjnej wraz z wizyjnym systemem rozpoznawania ładunków.
– Deklaruję pełne wsparcie dla wszelkich idei i pomysłów, które są związane z nowymi technologiami – mówił minister Gróbarczyk, który dokonał pierwszego oficjalnego uruchomienia sprzętu w laboratorium.
Roboty symulowały układanie ładunków w paletach w procesie produkcji.
Jak zaznaczył minister, dziś wszystko, co jest oparte na automatyzacji i na wysokiej technologii cyfrowej, musi się wiązać z posiadaniem zasobu wiedzy, a przede wszystkim praktyki, a tę praktykę skraca się dzięki takim urządzeniem.
Opiekun laboratorium – Artur Kujawski z Instytutu Inżynierii Transportu AM – wyjaśniał, że roboty wykorzystywane są w halach produkcyjnych i mogą, w zależności od skonfigurowania, służyć także do spawania, malowania, obróbki itp. Studenci będą w laboratorium poznawać całość procesu, nauczą się budowy poszczególnych elementów maszyn oraz programowania urządzeń.
– To laboratorium zostało zbudowane przez firmę ASTOR – poinformował prof. Stanisław Iwan, dziekan WIET. – Około 800 tys. zł stanowiło dofinansowanie z budżetu państwa.
Rektor AM prof. Wojciech Ślączka dodał, że jest to pierwsza inwestycja uczelni zrealizowana całkowicie na cele dydaktyczne za środki z budżetu państwa, poza funduszami unijnymi.
(ek)
Fot. Ryszard Pakieser