Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Michał Pychtin wśród najlepszych

Data publikacji: 18 stycznia 2018 r. 20:31
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Michał Pychtin wśród najlepszych
Olimpijczycy międzynarodowi, absolwenci XIII LO, od prawej: Michał Pychtin zdobywca srebrnego medalu na XLIX Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tajlandii (opiekun Małgorzta Kępińska-Żerko), Bartosz Dzięcioł zdobywca brązowego medalu na XI Międzynarodowej Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w Tajlandii (opiekun Tomasz Skowron) i Karolina Bassa, zdobywczyni wyróżnienia na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Holandii (opiekun Jerzy Wojcieszak) Fot. Robert STACHNIK  

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odebrało listy gratulacyjne w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród grona wyróżnionych znalazł się także reprezentant Szczecina - Michał Pychtin, absolwent XIII Liceum Ogólnokształcącego.

Michał Pychtin zdobył w 2017 r. srebrny medal na 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tajlandii, jego opiekunem była nauczycielka chemii w XIII LO Małgorzta Kępińska-Żerko. Absolwent klasy o profilu matematyczno-fizycznym XIII LO w Szczecinie obecnie jest studentem pierwszego roku chemii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jako uczeń liceum był stypendystą Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, dwunastokrotnie otrzymywał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin. Chemia jest jego największą pasją.

- Widzę w chemii połączenie logiki z czymś, co jest przydatne w życiu. Jest w niej mnóstwo analogii i połączeń z rozmaitymi zjawiskami świata, w którym żyjemy – powiedział nam Michał Pychtin, który jako licealista trzykrotnie zdobył tytuł laureata w ogólnopolskiej Olimpiadzie Chemicznej, a także tytuł finalisty i laureata w Olimpiadzie Matematycznej, finalisty w Olimpiadzie Fizycznej oraz finalisty w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.

Przyznaje, że zamiłowanie do chemii rozbudziła w nim nauczycielka XIII LO Małgorzata Kępińska-Żerko. - Pasjonuje mnie zwłaszcza chemia organiczna, która jest najbardziej rozumowa. W zadaniach olimpijskich niezbędna jest jeszcze tzw. intuicja chemiczna, chodzi w niej o to, by w całej informacji dotyczącej zadania znaleźć np. cząsteczkę, centrum aktywności - podkreśla srebrny medalista.

Michał uwielbia górskie wędrówki i podróże, podczas których odwiedza znajomych poznanych na olimpiadach krajowych i Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Gra na gitarze.

Uhonorowani przez ministra nauki Jarosława Gowina medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, głównie nauki ścisłe i przyrodnicze jak: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia i geografia. Podczas olimpiad międzynarodowych medale otrzymują grupy zdolnych uczniów, bywa więc, iż w jednym roku może być przyznanych po kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny. Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli łącznie w ubr. 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Olimpijczycy międzynarodowi, absolwenci XIII LO, od prawej: Michał Pychtin zdobywca srebrnego medalu na XLIX Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tajlandii (opiekun Małgorzta Kępińska-Żerko), Bartosz Dzięcioł zdobywca brązowego medalu na XI Międzynarodowej Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w Tajlandii (opiekun Tomasz Skowron) i Karolina Bassa, zdobywczyni wyróżnienia na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Holandii (opiekun Jerzy Wojcieszak)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA