sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Michał Pychtin wśród najlepszych

Michał Pychtin wśród najlepszych

Michał Pychtin wśród najlepszych
Data publikacji: 2018-01-18 20:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-19 12:54
Wywietleń: 1716 310155

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odebrało listy gratulacyjne w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród grona wyróżnionych znalazł się także reprezentant Szczecina - Michał Pychtin, absolwent XIII Liceum Ogólnokształcącego.

Michał Pychtin zdobył w 2017 r. srebrny medal na 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tajlandii, jego opiekunem była nauczycielka chemii w XIII LO Małgorzta Kępińska-Żerko. Absolwent klasy o profilu matematyczno-fizycznym XIII LO w Szczecinie obecnie jest studentem pierwszego roku chemii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jako uczeń liceum był stypendystą Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, dwunastokrotnie otrzymywał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin. Chemia jest jego największą pasją.

- Widzę w chemii połączenie logiki z czymś, co jest przydatne w życiu. Jest w niej mnóstwo analogii i połączeń z rozmaitymi zjawiskami świata, w którym żyjemy – powiedział nam Michał Pychtin, który jako licealista trzykrotnie zdobył tytuł laureata w ogólnopolskiej Olimpiadzie Chemicznej, a także tytuł finalisty i laureata w Olimpiadzie Matematycznej, finalisty w Olimpiadzie Fizycznej oraz finalisty w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.

Przyznaje, że zamiłowanie do chemii rozbudziła w nim nauczycielka XIII LO Małgorzata Kępińska-Żerko. - Pasjonuje mnie zwłaszcza chemia organiczna, która jest najbardziej rozumowa. W zadaniach olimpijskich niezbędna jest jeszcze tzw. intuicja chemiczna, chodzi w niej o to, by w całej informacji dotyczącej zadania znaleźć np. cząsteczkę, centrum aktywności - podkreśla srebrny medalista.

Michał uwielbia górskie wędrówki i podróże, podczas których odwiedza znajomych poznanych na olimpiadach krajowych i Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Gra na gitarze.

Uhonorowani przez ministra nauki Jarosława Gowina medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, głównie nauki ścisłe i przyrodnicze jak: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia i geografia. Podczas olimpiad międzynarodowych medale otrzymują grupy zdolnych uczniów, bywa więc, iż w jednym roku może być przyznanych po kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny. Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli łącznie w ubr. 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Olimpijczycy międzynarodowi, absolwenci XIII LO, od prawej: Michał Pychtin zdobywca srebrnego medalu na XLIX Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tajlandii (opiekun Małgorzta Kępińska-Żerko), Bartosz Dzięcioł zdobywca brązowego medalu na XI Międzynarodowej Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w Tajlandii (opiekun Tomasz Skowron) i Karolina Bassa, zdobywczyni wyróżnienia na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Holandii (opiekun Jerzy Wojcieszak)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”