- Jesteśmy właśnie po pierwszych przymiarkach do wprowadzenia rządowej reformy oświaty w Szczecinie – powiedział w trakcie spotkania prezydent Piotr Krzystek. – Niestety, w dalszym ciągu brakuje nam konkretnych zapisów prawnych, stąd też rozwiązania, które dziś prezentujemy są jedynie potencjalnymi propozycjami. Nie możemy jednak zwlekać z pracami, ponieważ istnieje realne zagrożenie, że zabraknie nam czasu do wypracowania stosownych rozwiązań - dodał.
W Urzędzie Miasta odbyło się kolejne spotkanie z dyrektorami szczecińskich szkółi przedstawicielami środowisk oświatowych. Przedstawiono stan przygotowań Miasta do wprowadzenia rządowej reformy systemu oświaty.
Uczestnicy zostali zapoznani z dostępnymi możliwościami przekształcenia szczecińskich gimnazjów na szkoły podstawowe i wynikającym z tego faktu zapotrzebowaniem na 11 nowych szkół podstawowych - informuje Centrum Informacji Miasta.
"W obecnej sytuacji, najkorzystniejszym wariantem z punktu widzenia zarówno rodziców i uczniów, jak również nauczycieli i dyrektorów szkół, jest przekształcenie Gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową z dniem 1 września 2017 r." - czytamy w komunikacie.
Przedstawiono też pierwsze założenia dotycząc ochrony pracowników szczecińskich szkół – zarówno tych zatrudnionych na etatach pedagogicznych, jak i niepedagogicznych. "W tym celu, planuje się wprowadzenie programu ochrony doświadczonych kadr oświatowych pn. „Parasol”, umożliwiającego nauczycielom gimnazjów przekwalifikowania się i tym samym zdobycia nowych możliwości zawodowych" - informuje magistrat.
Podkreślono, że Miasto nie planuje sprzedaży obiektów znajdujących się w szczecińskiej bazie oświatowej. Wszystkie zostaną zagospodarowane na cele szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących oraz zespołów szkół.
Największym problemem i zagrożeniem może być jednak za mało czasu na wdrożenie zmian.
W najbliższym czasie ma zostać wypracowana ostateczna siatka szczecińskich szkół. Potem będą konsultacje z rodzicami oraz z przedstawicielami środowisk oświatowych w celu wprowadzenia najbardziej korzystnego wariantu zmian.
(b)
Fot. D.GORAJSKI (arch.)