Powrót uczniów do szkół po wakacjach zapowiedziało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przedstawił propozycje trzech form nauczania zgodnie z wytycznymi GIS i przepisami MEN. Mają one pozwolić na bezpieczną naukę w szkołach.
– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania: wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji w środę.
Minister przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół oraz placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Zawierają one zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.
W sytuacji zagrożenia epidemicznego o formach kształcenia będzie decydował dyrektor szkoły lub placówki. MEN przedstawił trzy możliwe warianty: A - stacjonarny, B - hybrydowy i C - zdalny. Pierwszy zakłada tradycyjne kształcenie w szkole. Drugi polega na mieszanej formie kształcenia. Oznacza to, że dyrektor będzie mógł zawiesić część lub wszystkie zajęcia grupy, klasy lub całej szkoły bądź placówki i wprowadzić czasowe lub częściowe kształcenie na odległość po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wariant trzeci obejmuje wyłącznie kształcenie zdalne, o którym decyzję na określony czas będzie musiał podjąć dyrektor szkoły lub placówki zawieszając zajęcia stacjonarne za zgodą organu prowadzącego i przy pozytywnej opinii PPIS. Decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach na terenie całego kraju będzie mógł podjąć jedynie minister edukacji.
MEN zaznacza, że w tej sytuacji będzie możliwe zawieszenie tradycyjnych zajęć adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
Jak podał minister Piontkowski dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia GIS, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia mieszany lub zdalny.
Zgodnie z harmonogramem MEN do połowy sierpnia mają być gotowe niezbędne akty prawne. W drugiej połowie sierpnia zorganizowane zostaną spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto MEN przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa. Opracowując kwestie prawne MEN korzystał z rozwiązań innych państw, głównie europejskich.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz Gorajski