Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Medycyna w trzynastce

Data publikacji: 2015-11-20 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-20 14:25
Medycyna w trzynastce
Pierwsza konferencja "Postępy w terapii komórkowej i transplantologii" w XIII LO  

Jak wielkie możliwości w leczeniu dają najnowsze odkrycia medyczne z dziedziny transplantologii i wykorzystania komórek macierzystych - mieli okazję dowiedzieć się szczecińscy licealiści. Pierwszą Konferencję Naukową z udziałem wybitnych naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało w piątek XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

 - To co jeszcze niedawno było w medycynie futuryzmem, dziś jest możliwe - mówił prof. n. med. Bogusław Machaliński z PUM w wykładzie "Transplantologia komórek i tkanek wczoraj i dziś". - Transplantologia narodziła się na początku XX wieku, ale pierwsze przeszczepy zaczęto wykonywać w jego drugiej połowie. Polacy mają na tym polu także swoje zasługi, również Szczecin, gdzie prof. Stanisław Zieliński dokonał pierwszego przeszczepu wątroby, a prof. Andrzej Bohatyrewicz przeszczepu miednicy ze stawem biodrowym.

Dodał, że obecnie najwięcej przeszczepia się nerek, komórek krwiotwórczych, wątroby, a także rogówki oka, serca, skóry, płuc, trzustki. To efekt wielu prac badawczych stale prowadzonych przez naukowców. PUM współpracuje w tym zakresie z innymi ośrodkami, m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, który umożliwia mu prowadzenie niezbędnych doświadczeń na myszkach. Wyniki prac badawczych nasi naukowcy publikują w światowych, prestiżowych pismach naukowych.

- Dotychczas nasi uczniowie uczestniczyli w czerwcowej konferencji naukowej na PUM-ie na temat transplantologii, ale stricte dla studentów. Po raz pierwszy taka konferencja z tej dziedziny odbywa się w XIII LO i jest adresowana do licealistów. W programie nauczania liceum znajduje się dział dotyczący komórek macierzystych i transplantologii, poza tym wiele osób się tym interesuje, ponieważ jest to dziedzina, która bardzo prężnie się rozwija - powiedziała Iwona Szafińska, nauczycielka biologii w XIII LO i współorganizatorka konferencji. 

Podczas konferencji prof. Alicja Józkowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyła licealistom zagadnienie indukowanych komórek macierzystych i ich zastosowania w medycynie. Dr n. med. Hanna Romanowska z PUM wyjaśniała dlaczego tak istotne są badania przesiewowe noworodków. Wykład dr n. med. Macieja Romanowskiego przedstawił transplantologię, jako tę dziedzinę nauki, w której praca badawcza przekłada się na zastosowanie w ratowaniu ludzkiego życia i poprawie jego komfortu. Wśród słuchaczy, oprócz licealistów "trzynastki", byli uczniowie z V LO, I LO i VI LO. 

- Spora grupa naszych absolwentów zwłaszcza z klasy biologiczno-chemicznej wybiera studia medyczne. Wielu już w liceum rozwija te zainteresowania, sięga po literaturę fachową, taka konferencja  to dodatkowa okazja do ich poszerzenia - powiedziała Beata Stępkowska, nauczycielka biologii i wicedyrektor w XIII LO, współorganizująca konferencję.

Cezary Urban, dyrektor XIII LO zapowiedział, że medyczne konferencje naukowe we współpracy z PUM "trzynastka" będzie organizowała cyklicznie.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA