niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Medycyna w trzynastce

Medycyna w trzynastce

Medycyna w trzynastce
Data publikacji: 2015-11-20 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-20 14:25
Wywietleń: 3212 38880

Jak wielkie możliwości w leczeniu dają najnowsze odkrycia medyczne z dziedziny transplantologii i wykorzystania komórek macierzystych - mieli okazję dowiedzieć się szczecińscy licealiści. Pierwszą Konferencję Naukową z udziałem wybitnych naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało w piątek XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

 - To co jeszcze niedawno było w medycynie futuryzmem, dziś jest możliwe - mówił prof. n. med. Bogusław Machaliński z PUM w wykładzie "Transplantologia komórek i tkanek wczoraj i dziś". - Transplantologia narodziła się na początku XX wieku, ale pierwsze przeszczepy zaczęto wykonywać w jego drugiej połowie. Polacy mają na tym polu także swoje zasługi, również Szczecin, gdzie prof. Stanisław Zieliński dokonał pierwszego przeszczepu wątroby, a prof. Andrzej Bohatyrewicz przeszczepu miednicy ze stawem biodrowym.

Dodał, że obecnie najwięcej przeszczepia się nerek, komórek krwiotwórczych, wątroby, a także rogówki oka, serca, skóry, płuc, trzustki. To efekt wielu prac badawczych stale prowadzonych przez naukowców. PUM współpracuje w tym zakresie z innymi ośrodkami, m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, który umożliwia mu prowadzenie niezbędnych doświadczeń na myszkach. Wyniki prac badawczych nasi naukowcy publikują w światowych, prestiżowych pismach naukowych.

- Dotychczas nasi uczniowie uczestniczyli w czerwcowej konferencji naukowej na PUM-ie na temat transplantologii, ale stricte dla studentów. Po raz pierwszy taka konferencja z tej dziedziny odbywa się w XIII LO i jest adresowana do licealistów. W programie nauczania liceum znajduje się dział dotyczący komórek macierzystych i transplantologii, poza tym wiele osób się tym interesuje, ponieważ jest to dziedzina, która bardzo prężnie się rozwija - powiedziała Iwona Szafińska, nauczycielka biologii w XIII LO i współorganizatorka konferencji. 

Podczas konferencji prof. Alicja Józkowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyła licealistom zagadnienie indukowanych komórek macierzystych i ich zastosowania w medycynie. Dr n. med. Hanna Romanowska z PUM wyjaśniała dlaczego tak istotne są badania przesiewowe noworodków. Wykład dr n. med. Macieja Romanowskiego przedstawił transplantologię, jako tę dziedzinę nauki, w której praca badawcza przekłada się na zastosowanie w ratowaniu ludzkiego życia i poprawie jego komfortu. Wśród słuchaczy, oprócz licealistów "trzynastki", byli uczniowie z V LO, I LO i VI LO. 

- Spora grupa naszych absolwentów zwłaszcza z klasy biologiczno-chemicznej wybiera studia medyczne. Wielu już w liceum rozwija te zainteresowania, sięga po literaturę fachową, taka konferencja  to dodatkowa okazja do ich poszerzenia - powiedziała Beata Stępkowska, nauczycielka biologii i wicedyrektor w XIII LO, współorganizująca konferencję.

Cezary Urban, dyrektor XIII LO zapowiedział, że medyczne konferencje naukowe we współpracy z PUM "trzynastka" będzie organizowała cyklicznie.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Medycyna w trzynastce

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy