Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Medal dla naukowca z "dwójki"

Data publikacji: 10 października 2017 r. 10:18
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:45
Medal dla naukowca z "dwójki"
 

Kamil Humański, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, zdobył srebrny medal w Konkursie Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców w Tallinnie w Estonii. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne.

Kamil zaprezentował w nim projekt badawczy p.t. "Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen w Szwecji". Jego praca naukowa przedstawiała typ zwierząt bezkręgowców zbliżonych do rozgwiazdy. Uczeń II LO otrzymał jedną z trzech równorzędnych drugich nagród - srebrny medal. W polskich eliminacjach konkursu EUCYS był zdobywcą pierwszego miejsca, zaś w europejskim finale jednym z trzech reprezentantów Polski.

Kamil Humański ma 18 lat, naukami przyrodniczymi interesuje się od dawna i ma już na tym polu osiągnięcia, lecz nie aż tak spektakularne. Za projekt pt. „Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)” otrzymał srebrny medal, nagrodę pieniężną wartości 5 tys. euro oraz nagrodę specjalną, jaką jest udział w Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS).

Drugi polski finalista to 20-letni Aleksander Kostrzewa z Warszawy uhonorowany nagrodą specjalną – Joint Research Centre (JRC – Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) za projekt p.t. „Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych”. W nagrodę pojedzie do Instytutu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Ispra we Włoszech. Trzeci Polak w finale EUCYS 2017 to 20-latek  Adam Klukowski z Piaseczna w dziedzinie matematyki. Otrzymał nagrodę Wolfram Research - roczną licencję oprogramowania Mathematica and WolframAlphaPro.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 r. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 – największego w historii w UE programu finansowania badań naukowych i innowacji. Od 1995 r., czyli od początku polskiego udziału organizatorem Polskiej Edycji Konkursu jest Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Od lat Polscy uczniowie plasują się w czołówce konkursu. Więcej nagród zdobyli od nich dotąd tylko Niemcy i Brytyjczycy. Do tej pory międzynarodowe jury nagrodziło 39 projektów z naszego kraju. Polacy zdobyli aż 25 nagród głównych i 27 dodatkowych.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nobeL
2017-10-12 10:35:25
A już za 2-3 lata nowe wyróżninie krajowe im Zasłużonej Zalewskiej za temat pracy naukowej pt. Wpływ broszki i koloratki na procesy myślowe polityków.
M.
2017-10-10 13:13:15
szkoła nie słynie z renomy ?
BRAWO
2017-10-10 11:48:52
Brawo! Takich informacji nam trzeba, że uczniowie liceów mają takie fajne zainteresowania i osiągają sukcesy! Teraz warto, żeby p. Redaktor pozostała w kontakcie i po udziale w seminarium żeby nasz młody przyrodnik zdradził nieco tajników, jak było i czym się zajmował. Drogi Kurierze pokazuj nam sukcesy młodych szczecinian!
bwdwfeibkibuil
2017-10-10 10:31:11
Ciężko wymówić nazwę projektu, a co dopiero zgłębić jego tajniki. Niby szkoła, która nie słynie z renomy, a jednak zdarzają się wyjątki ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA