czwartek, 09 kwietnia 2020.
Strona główna > Nauka > Matury międzynarodowej nie będzie

Matury międzynarodowej nie będzie

Matury międzynarodowej nie będzie
Data publikacji: 2020-03-26 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-03 19:07
Wywietleń: 531 449036

Matura międzynarodowa IB została odwołana. Taką decyzję przesłała dyrektor generalna do wszystkich organizujących ją szkół - w tym II LO w Szczecinie. Powodem jest epidemia koronawirusa.

- W poniedziałek otrzymaliśmy decyzję, że sesja majowa jest odwołana i matura IB w tym roku się nie odbędzie. Ze wstępnej informacji wynika, że uczniowie mają zagwarantowane otrzymanie świadectw na podstawie dotychczasowych wyników nauczania - powiedziała nam Jolanta Jastrzębska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Czekamy na szczegółowe wytyczne, które mamy otrzymać w najbliższych dniach.

Na czym polega matura międzynarodowa

Maturę międzynarodową IB (International Baccalaureate) zdają uczniowie w ok. 150 krajach świata. Odbywa się ona, podobnie jak nauczanie, w języku angielskim i jest przepustką na wiele zagranicznych uczelni. W tym roku w II LO w klasie maturalnej IB uczą się 43 osoby. Decyzja o anulowaniu egzaminu bardzo ich zasmuciła.

- Jesteśmy załamani, że matura się nie odbędzie. Nauka w klasie IB polega na tym, żeby umieć zastosować wiedzę w konkretnych umiejętnościach. Dotychczas byliśmy przygotowywani do tego, aby jak najlepiej wykazać się nimi na maturze. Często oceny bieżące nie miały dla nas tak dużego znaczenia, jak poziom przygotowania do egzaminów, a teraz okazuje się, że tylko na podstawie dotychczasowych ocen otrzymamy świadectwa - powiedział nam jeden z maturzystów klasy IB w II LO. 

Uczniowie klasy IB już w trakcie nauki piszą eseje z historii, matematyki, biologii. Oceny z nich stanowią około jednej trzeciej ostatecznej liczby punktów zdobytych na maturze. Podczas matury międzynarodowej uczniowie przystępują do egzaminów z sześciu przedmiotów. Każdy składa się z trzech arkuszy w języku angielskim, oraz wymogu napisania pracy na 1500 słów - eseju, który musi mieć charakter uargumentowanej dyskusji. Właśnie do tych egzaminów uczniowie przygotowywali się bardzo intensywnie. Teraz obawiają się, że z powodu zmian zasad w ostatecznej ocenie poziomu ich wiedzy, może zabraknąć im punktów, aby dostać się na wymarzone uczelnie. Ponad połowa uczniów z klasy IB wybiera studia za granicą.

Program IB jest wymagający

 - Wiemy, że ta wiedza nam zostanie, ale żałujemy, że nie będzie ona miała wpływu na liczbę zdobytych punktów, które są dla nas tak ważne podczas rekrutacji na uczelnie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie wielu z nas planuje studia - dodaje maturzysta.

Matura IB w II Liceum Ogólnokształcącym odbywa się od dziewięciu lat. Dyrektor II LO podkreśla, że matura międzynarodowa składa się z różnych komponentów wymaganych do zaliczenia w różnych terminach. Są to prace badawcze, dwa egzaminy ustne: z języka polskiego oraz angielskiego, zdawane w drugiej klasie. Dyrektor dodaje, że nauczyciele mieli obowiązek już wystawić proponowane oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów. Dla maturzystów jednak największe znaczenie miała ocena arkuszy egzaminacyjnych podczas egzaminu majowego, gdzie jest też wymóg napisania esejów na 1500 słów w formie prac badawczych, odkrywczych z nawiązaniem do teorii naukowych. Program IB jest wymagający. Żeby zdać maturę w polskim systemie, wystarczy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. W międzynarodowej maturze ten próg wynosi ok. 54 proc. 

 - Rozumiem niepokój i niepewność naszych uczniów, jednak znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej - przyznaje Jolanta Jastrzębska. - Odwołanie matury międzynarodowej dotyczy krajów całego świata. Dziś nie wiemy co się zadzieje za miesiąc, jeśli chodzi o epidemię koronawirusa. W części krajów być może będzie ona już gasnąć, a w innych wybuchnie. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Była
Haha, a tyle było snobowania się nauczycieli i uczniów. Ojejej, biedne załamane dzieci w pseudoelitarnej szkółce finansowanej z pieniędzy szczecińskich podatników. Żenujący poziom, leniwi nauczyciele. Nie dajcie się na to nabrać.
2020-04-03 18:54:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#zostań w domu z "Kurierem Szczecińskim"

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie