Na egzamin maturalny będzie mogła przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów choroby. Ozdrowieńców i zaszczepionych nie będą dotyczyły restrykcje związane z izolacją i kwarantanną osób bliskich. Zdający będą zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej – tak wynika z wytycznych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Szkoły mają już przetestowane matury w warunkach pandemii – zeszłoroczna sesja oraz próbne egzaminy w marcu 2021 r. także odbywały się w podwyższonym reżimie sanitarnym. Wątpliwości budzi jednak sprawa testów na COVID-19, którymi mieli być poddani tegoroczni maturzyści. Mimo, iż do matur pozostało niewiele czasu, wszak sesja zaczyna się 4 maja, decyzji jeszcze nie podjęto. Ta leży już w gestii Ministerstwa Edukacji i Nauki, a nie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
❗️ Wspólnie z @CKE_PL i @GIS_gov przygotowaliśmy szczegółowe wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i eksternistycznych. Więcej ➡️ https://t.co/4T4FPwSkzn #matura2021 pic.twitter.com/zOTQg9ADsC
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 20, 2021
- Testowanie maturzystów przed egzaminami maturalnymi to bardzo problematyczna kwestia – stwierdził Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, pytany w radiu RMF FM. - Trzeba mieć świadomość, że takie testy są obarczone dosyć dużym marginesem błędu, testy mogą wyjść i pozytywnie i negatywne fałszywe – zaznaczył szef CKE.
Cała sesja maturalna potrwa do 20 maja. W wytycznych zapisano między innymi, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Dotyczy to uczniów zdających egzamin, ale także nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów oraz innych pracowników szkół. Do placówek na pewno nie wejdą rodzice, opiekunowie czy inne osoby towarzyszące maturzystom.
Na egzamin nie może przyjść osoba – ani uczeń, ani nauczyciel! - która przebywa w domu z chorym w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną, lub izolacją. Jednak osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem a także zaszczepiona dwoma dawkami szczepionki może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź z osobą na kwarantannie.
Sporo miejsca w wytycznych maturalnych zajęły kwestie rozmieszczenia uczniów w salach egzaminacyjnych. CKE sugeruje, że uczniowie mogą być dzieleni na mniejsze grupy, które będą wchodzić na egzamin do poszczególnych sal co kilkanaście minut, tak by uniknąć tłoku. Jednak nigdzie nie ma informacji, ilu uczniów na raz może przebywać w jednej sali.
Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu. Szkoły powinny zapewnić wyposażone w płyn do dezynfekcji miejsce, w którym uczniowie przystępujący do dwóch egzaminów w danym dniu będą mogli zjeść przyniesione posiłki lub poczekać na drugi test po zakończeniu pierwszego. Jeśli pozwoli na to pogoda, taka przestrzeń powinna zostać zaaranżowana np. na boisku szkolnym – sugeruje CKE.
Zdający mogą korzystać wyłącznie z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Nie można ich sobie pożyczać.
Ważną kwestią są także same zespoły egzaminacyjne. W wytycznych zapisano, że „Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zapewnia kilku rezerwowych członków zespołów nadzorujących, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu”.
Podobne obostrzenia i nakazy będą obowiązywały również na egzaminach ósmoklasistów, które przewidziano na 25-27 maja.
(kel)