Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Matura 2021. "Lalka" ku uciesze zdających [GALERIA]

Data publikacji: 2021-05-04 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-05 09:55
Matura 2021. "Lalka" ku uciesze zdających
Abiturienci tuż przed rozpoczęciem matury z języka polskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Fot. Dariusz GORAJSKI  

“Lalka” i “Ziemia obiecana” - znajomością tej lektury i powieści musieli się wykazać tegoroczni maturzyści. Blisko 3800 szczecińskich abiturientów przystąpiło we wtorek (4 maja) do egzaminu maturalnego z języka polskiego. 

Tematy, które maturzyści mieli do wyboru, to: “Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?” w nawiązaniu do “Lalki” Bolesława Prusa; “Miasto – przyjazne czy wrogie człowiekowi?” na podstawie “Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Zdający mieli również do wyboru interpretację wiersza Beaty Obertyńskiej "Strych".

Matura w reżimie sanitarnym

W Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło 150 osób, czyli wszyscy tegoroczni absolwenci.  

- Myślę, że po roku pandemii widok maseczek, płynów do dezynfekcji i konieczność utrzymywania dystansu stały się już swego rodzaju normą i nie wywołują dodatkowego stresu. Z rozmów przeprowadzonych z tegorocznymi maturzystami wynika, że bardzo brakowało im bezpośrednich kontaktów z nauczycielami i rówieśnikami. Dzisiaj przyszli skoncentrowani i pełni optymizmu - przekazała we wtorek “Kurierowi” dyrektor ZS nr 8 Ewa Kupidłowska. - Wszyscy trzymamy za nich kciuki i życzymy im powodzenia.

Tegoroczna matura przeprowadzona jest w ścisłym reżimie sanitarnym. - Nasi uczniowie są przygotowani do tych nietypowych warunków. Zgodnie z tymi samymi wytycznymi odbywały się egzaminy zawodowe, do których przystępowali już wcześniej. Podobne zasady obowiązywały też podczas próbnych egzaminów maturalnych organizowanych stacjonarnie przez naszą szkołę - dodaje Ewa Kupidłowska. 

"Lalka" spodobała się maturzystom

Maturzyści przez ostatnie pół roku uczyli się zdalnie. Wielu z nich nie ukrywało swojego zadowolenia, kiedy zobaczyli temat wypracowania związany z "Lalką".

- Jak tylko zobaczyłam "Lalkę", to od razu wiedziałam, że będę pisać wypracowanie na ten temat. Pomimo tego, że jestem już po egzaminie, to stres nadal mi towarzyszy. Ale wierzę w to, że na spokojnie zdam ten egzamin. Na pewno nie będę się tak stresować przed egzaminem z matematyki, ponieważ mam umysł ścisły - mówi Ania, tegoroczna maturzystka. - Pojawiały się głosy, że będzie "Lalka", ale spore zdziwienie wywołał u mnie fragment "Zemsty".

Przypomnijmy: w połowie grudnia rząd ogłosił, że tegoroczny egzamin nie zostanie przeprowadzony na bazie podstawy programowej, a rozporządzenia, które obniża wymogi maturalne. Tym samym na maturze podstawowej z matematyki będzie mniej zadań. Nie ma także konieczności przystępowania do egzaminu rozszerzonego z co najmniej jednego przedmiotu oraz nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. 

W środę maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w czwartek przystąpią do matury z języka obcego nowożytnego.  

Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I na Maturze...!/!
2021-05-10 11:45:25
Dziewczyny powinny byc w spodniach - by "nie rozpraszaly" mlodym i goracym Chlopakom mysli... !/??
Lalka i Zemsta...
2021-05-10 11:33:06
"Leca" na Maturze juz dziesiatki lat...!! Czas wiec najwyzszy: wyszukac do Matury cos Aktualniejszego - co bardziej pasuje do roku 2021-go... i 2022... !/! I Nie uczyc mlodych "Zemsty"... lepiej Milosci do... blizniego ?/!!
@Uczeń
2021-05-05 09:55:29
Tę lekturę zaczyna się rozumieć dopiero tak po 30ce. Książka niepokojąco aktualna w każdym pokoleniu.
@uczeń
2021-05-04 23:34:22
Postaci z lektur nie są do naśladowania, ofiaro nauki zdalnej!
uczen
2021-05-04 17:07:21
I znowu ciamajda-kombinator Wokulski ! I jeszcze zabytek Rzecki. Rzeczzywiscie ! Przyklady do nasladowania.Powodzenia !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ