– Celem zadania jest rozwój, transfer i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w matematyce inżynierskiej – twierdzi dr inż. Anna Cellmer, koordynatorka projektu. Politechnika Koszalińska jest jedną z sześciu szkół wyższych, które opracują i wdrożą nowoczesne metody nauczania matematyki na uczelniach technicznych.
Projekt „EngiMath – Matematyka on-line model w edukacji” ma unijne wsparcie finansowe w ramach programu Erasmus Plus. Wykorzystuje różnorodne technologie informacyjne i środki komunikacji do powstania modelu nauczania matematyki wśród studentów. Obok PK w projekcie udział biorą: Tallinna Tehnikakãrgkool z Estonii (uczelnia koordynująca), Letterkenny Institute of Technology z Irlandii, Instituto Politecnico do Porto z Portugalii, Universidad Del Pais Vasco/Euskal Herriko Unibersitatea z Hiszpanii i Universitatea Tehnică Cluj-Napoca z Rumunii. Partnerzy docelowo zaprojektują i opracują kurs, który poprawi poziom nauczania matematyki wśród studentów pierwszego roku. Będzie on prowadzony na ogólnodostępnej stronie internetowej.
Niedawno o realizacji zadania dyskutowali w Tallinie przedstawiciele wszystkich uczelni zaangażowanych w projekt. Kurs zostanie opracowany w języku angielskim. Następnie będzie przetłumaczony na języki każdego z partnerów: estoński, portugalski, hiszpański, baskijski, rumuński i polski. Zminimalizuje to wpływ barier językowych i kulturowych w nauce grup studentów, którzy wezmą udział w kursie. Uczestnicy zyskają też możliwość zgłaszania uwag dotyczących realizacji projektu. Ten stanie się modelowym rozwiązaniem na polu pedagogiki i teleedukacji dla zainteresowanych przygotowujących podobne kursy.
W Koszalinie oferta skierowana jest głównie do studentów kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji PK, choć udział mogą wziąć także studenci innych kierunków inżynierskich. Rekrutacja odbędzie się na początku 2020 roku, a studenci przystąpią do nauki w październiku. Kurs zakończy się w 2021 roku. Nadto zaplanowany jest konkurs. Podczas eliminacji na każdej z uczelni partnerskich wyłonieni zostaną trzej najlepsi studenci, którzy rywalizować będą w finale współzawodnictwa w Portugalii. ©℗
(m)
Fot. Adam Paczkowski PK