sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Mało pracy dla absolwenta

Mało pracy dla absolwenta

Mało pracy dla absolwenta
Data publikacji: 2016-01-22 16:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1594 108270

Młodym ludziom, którzy właśnie ukończyli naukę, niełatwo o pracę. Aż 34 procent bezrobotnych absolwentów pozostaje bez zatrudnienia przez ponad rok - wynika z najnowszych analiz Instytutu Badań Edukacyjnych.

Według opublikowanego przez IBE raportu z międzynarodowego projektu badawczego „Wykluczenie społeczne młodzieży w Europie" najtrudniej znaleźć w Polsce pracę właśnie świeżo upieczonym absolwentom. W grupie osób do 30 roku życia to właśnie te osoby najczęściej nie miały zatrudnienia. Problem dotyczy 21 procent absolwentów. Zdaniem ekspertów IBE powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. mała liczba ofert pracy.

Łatwiej z wyższym wykształceniem

Z badania jednak wynika, że nadal w Polsce najłatwiej o pracę młodym ludziom z wyższym wykształceniem. Wśród absolwentów szkół wyższych zanotowano jedynie 13 procent bezrobotnych. Natomiast wśród osób kończących edukację na poziomie szkoły średniej aż 27 procent miało problemy ze znalezieniem pracy. Niestety, nawet ci, którzy znajdą już posadę nie mogą liczyć na stabilizację.

W przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce młodzi ludzie często zatrudniani są na umowy czasowe. W innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest to rzadkim zjawiskiem, ale Polska stanowi wyjątek i umów tych jest dwukrotnie więcej. Aż 63 procent niedawnych absolwentów przyjmuje w naszym państwie umowę czasową z powodu braku stałych miejsc pracy. Tu przeważają absolwenci z wykształceniem średnim lub niższym niż średnie.

Mieć zawód

W ostatnich latach technika i szkoły zawodowe się odradzają. Zmieniły się też licea ogólnokształcące, choć nadal ich głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do podjęcia nauki na studiach. Z zestawienia IBE wynika też, że nowym zjawiskiem w ostatnich latach jest stale rosnąca liczba klas mundurowych w liceach ogólnokształcących. W całej Polsce w 2014 r. było około 250 szkół prowadzących takie klasy. W Szczecinie są to obecnie trzy szkoły, m.in. VII LO. Istnieją także licea sportowe, w Szczecinie to Centrum Kształcenia Sportowego czy XII LO. Mamy teź szkoły z klasami dwujęzycznymi, np. V LO, IX LO, czy XIV LO. 

Młodzi ludzie znów zaczynają cenić technika, które oprócz matury dają im egzamin zawodowy, honorowany także w innych krajach Unii Europejskiej. Zasadnicze szkoły zawodowe dają wyłącznie zawód, przez co są dużo mniej oblegane. Aby jednak wykształcenie w konkretnym zawodzie dało gwarancje zatrudnienia, musi odpowiadać zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zatem od analizy poszukiwanych zawodów warto zacząć poszukiwanie odpowiedniej szkoły i profilu klasy.

Elżbieta KUBERA

Fot. Artur Bakaj

Komentarze

Wawrzek
Taka sytuacja świadczy o upadku Państwa i jego funkcji dla których zostało powołane. Jakie zbóje rządziły dotąd Polską?, że młodzi wykształceni ludzie nie maja pracy a partyjne ramoty ustanowiły sobie możliwość pozostawania na stołkach urzędniczych i decyzyjnych z wysokim uposażeniem aż do śmierci.
2016-01-25 17:00:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy