sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Pan pracownik

Pan pracownik

Pan pracownik
Data publikacji: 2016-01-19 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1296 103447

Według Konfederacji Lewiatan rok 2015 może okazać się rokiem przejścia od tzw. rynku pracodawcy do rynku pracownika. To ci drudzy zaczną dyktować warunki, bo ci pierwsi będą odczuwać coraz większe trudności ze znalezieniem rąk do pracy.

- Ostatnie modyfikacje w prawie pracy ograniczą istotnie elastyczność zatrudnienia i podniosą jego koszty - komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. - Liczyliśmy, że zmiany dotyczące umów na czas określony będą wprowadzone w taki sposób, że z jednej strony trochę usztywnią umowy okresowe, ale z drugiej uelastycznią te na czas nieokreślony. Niestety, rząd przyjął inny, naszym zdaniem, gorszy wariant.

Lewiatan przewiduje w tym roku wzrost zatrudnienia na poziomie co najmniej 1 proc. Najszybciej ma ono rosnąć w sektorach produkcji przemysłowej i budownictwa.

- Wyraźną skłonność do zwiększania zatrudnienia widać także w handlu detalicznym i hurtowym - dodaje Grzegorz Baczewski. - Umiarkowany optymizm dotyczy natomiast sektora transport, logistyka i komunikacja, branży restauracyjnej i hotelarskiej, a także finansów, ubezpieczeń i nieruchomościach. Najgorzej wypadają: energetyka, gazownictwo, wodociągi oraz kopalnie i przemysł wydobywczy. Przy spodziewanym wzroście zatrudnienia mielibyśmy szansę na zamknięcie 2016 r. ze wskaźnikiem bezrobocia rejestrowanego na poziomie ok. 9 proc., ale okresowo w ciągu roku stopa bezrobocia spadnie nawet poniżej 8 proc.

W branżach, które będą się wciąż rozwijać i utrzymają politykę zwiększania zatrudnienia, mogą być odczuwane trudności ze znalezieniem kompetentnych osób do pracy. W takiej sytuacji naturalne jest zwrócenie się pracodawców do poszukiwania kandydatów do pracy za granicą lub wśród imigrantów. Rok 2016 może być rekordowy pod tym względem.

- Wydaje się jednak, że podstawowym kierunkiem poszukiwań dla polskich pracodawców będą raczej imigranci z Ukrainy i Białorusi, a nie Syrii czy Iraku - uważa Grzegorz Baczewski. (jps)

 

Fot. Mirosław Winconek (arch.)

Komentarze

Kompetenta ręka do pracy.
nikt nikomu nic nie dyktuje.. płaca minimalna, BHP, PPOŻ, SANEPID, Dozór Techniczny itp. to jest PRAWO PAŃSTWOWE i standard europejski. Kto uporczywie, celowo i świadomie ignoruje prawo ten działa na szkodę obywateli i państwa, a rachunki za wyrządzone szkody trzeba płacić.. Czarny rynek pracy poszukuje niewidzialnych rąk do pracy ale chce aby to były kompetentne ręce ! Kompetencja kosztuje a tym bardziej na czarnym rynku.
2016-01-20 12:50:04
Antoni
Elastyczny, tzn. najlepiej na czarno, albo za psie pieniądze jak jest robota to i po 16 godzin dziennie. Polscy pseudo biznesmeni czynią cuda. Potrafią za rok prowadzonej działalności wybudować sobie duży dom, kupić najnowszy model luksusowego samochodu . Można i tak , bo kto zabroni w liberalnej Polsce !!
2016-01-19 20:12:08
Uhm
Jasne, przyjdzie kasjer do dyskontu i powie: Na początek chcę 3.000,00 zł na rękę, a po okresie próbnym zobaczymy...
2016-01-19 14:17:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strajk, którego nie można zapomnieć
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy