Resort nauki ogłasza: we wrześniu bezpłatne laptopy dotrą do 290 tys. 64 uczniów z 50 regionów, w których rozstrzygnięto przetargi. Z kolei w październiku startuje program „Laptop dla nauczyciela”. Podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podsumowali dotychczasowy przebieg realizacji założeń ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
– Kontynuujemy i to z wielkim rozmachem proces informatyzacji polskich szkół i wyposażamy uczniów w sprzęt komputerowy. W przeciwieństwie do naszych przeciwników inwestujemy ogromną ilość środków w rozwój szkolnictwa – mówił Przemysław Czarnek.
Szef MEiN podkreślił, że jest to kolejna inicjatywa, której celem jest unowocześnianie polskich szkół i udostępnianie uczniom najnowszych pomocy dydaktycznych, aby mogli rozwijać swoją wiedzę i talenty.
– „Laboratoria Przyszłości”, które trafiły do wszystkich szkół podstawowych, łącznie z niepublicznymi, to jest kilkanaście tysięcy szkół podstawowych – od najmniejszej do największej. To jest ok. 1,2 mld zł. W ramach dwukrotnej akcji „Nauka zdalna” i „Nauka zdalna plus”, kiedy byliśmy zmuszeni do tego, żeby uczyć się zdalnie, wnioski wszystkich samorządów o sfinansowanie sprzętu komputerowego zostały zrealizowane w 100 proc. przez nasz resort i na to przeznaczyliśmy kolejne kilkaset milionów złotych – wyliczał minister. – Dość przypomnieć, że 100 proc. szkół dzisiaj podłączonych jest do szybkiego internetu. I kontynuujemy ten proces cyfryzacji, informatyzacji polskich szkół.
– Rozpoczynamy nowy rozdział w edukacji polskich uczniów, którego założeniem jest wyrównywanie szans i wzmacnianie kompetencji cyfrowych. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem: rozstrzygnięto przetargi w większości z 73 regionów, wyłoniono konkretne modele laptopów, które trafią do rąk uczniów – mówił Janusz Cieszyński, przedstawiając działania związane z przekazywaniem laptopów dla uczniów.
Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów: Lenovo V15 G3 IAP CTO, HP ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54, ACER TMP214-54.
– To dobrej jakości sprzęt, który będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników – dodał szef resortu cyfryzacji.
Sprzęt został objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy. Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Rodzice nie będą więc musieli zawozić sprzętu do serwisu – przyjedzie kurier i odbierze paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy. To szczególnie ważne dla osób mieszkających na terenach wiejskich, oddalonych od dużych aglomeracji.
Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. Edukacja i cyfryzacja to inwestycje, które zwrócą się nie tylko indywidualnie – w postaci lepszych umiejętności, większych szans na rynku pracy. To także szansa na silną gospodarkę, inwestycja w przyszłość i rozwój Polski.
Program „Laptop dla ucznia” jest uzupełnieniem działań nakierowanych na wyposażenie szkół w dostęp do bezpiecznego, szerokopasmowego internetu, a uczniów, rodziców i nauczycieli w dostęp do wiedzy.
W październiku rusza także program „Laptop dla nauczyciela”, w ramach którego nauczyciele otrzymają bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopów – będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. Jak podkreśla minister Janusz Cieszyński, nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy.
Korzystanie z nowoczesnego sprzętu pozwoli nauczycielom na skuteczniejszą realizację podstawy programowej, urozmaicanie prowadzonych lekcji, poszerzanie wiedzy i rozwój kompetencji cyfrowych.
(as)