Wielka gala podsumowująca konkursy tematyczne kuratora oświaty odbyła się we wtorek w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Uczniowie zachodniopomorskich szkół odebrali nagrody i wyróżnienia za udział w przedsięwzięciach.
„Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje” to temat pierwszego z nich na inscenizację teatralną dotyczącą życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza Sejm RP ustanowił 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz grupy artystyczne w domach kultury przedstawiały w ten sposób jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości, co utrwalił na kartach swoich książek.
Kolejny konkurs „Cztery pory roku z pejzażami województwa zachodniopomorskiego” adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Uczniowie przedstawili w nim najciekawsze według nich plenery, miejsca i symbole ich najbliższego otoczenia, regionu, które udało im się uchwycić wiosną, latem, jesienią i zimą. Wśród przedstawionych przez nich miejsc z najbliższego otoczenia były widoki industrialne, ruiny, zabytki oraz specyficzne ukształtowanie natury. Zwycięskie prace stały się ozdobą kalendarza wydanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie na 2020 rok. Po raz czwarty odbyła się akcja „Młodzieży Czytanie”, którą wraz z kuratorium organizowała Książnica Pomorska. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Kurator Magdalena Zarębska-Kulesza przyznała nagrody specjalne dla osobowości scenicznych oraz najlepszej drużyny. Wydarzenie było kontynuacją akcji Narodowe Czytanie, podczas którego para prezydencka zaproponowała w tym roku do czytania nowele polskie. ©℗
(el)
Fot. kuratorium oświaty