Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Kulice: nowy rozdział. US chce być bardziej międzynarodowy

Data publikacji: 25 czerwca 2021 r. 21:32
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2021 r. 09:38
Kulice: nowy rozdział. US chce być bardziej międzynarodowy
Prof. Jörg Hackmann (z lewej) został powołany na dyrektora MOBI przez rektora US, prof. Waldemara Tarczyńskiego (z prawej). Fot. Filip Kacalski  

Prof. Jörg Hackmann został dyrektorem Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych w Kulicach. Ośrodek jako jednostka badawczo - dydaktyczna Uniwersytetu Szczecińskiego powstał w maju. 

Obiekt w Kulicach US otrzymał w 2002 roku od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Warunkiem było prowadzenie działalności edukacyjnej i rozwijanie współpracy między Polską a Niemcami. W pałacu działała Akademia Europejska Lisawety von Zitzewitz, z którą uczelnia rozstała się w atmosferze konfliktu. US zarzucał Akademii m.in. zdewastowanie obiektu, Akademia odpowiadała, że uczelnia nie wywiązała się ze swoich zobowiązań. US chciał obiekt sprzedać. To się jednak nie udało. Kulice reaktywowano w roku 2014.

MOBI ma pomóc w umiędzynarodowieniu szczecińskiej uczelni. Głównym zakresem aktywności Ośrodka będzie współpraca naukowa na pograniczu polsko-niemieckim oraz w szerszym kontekście międzynarodowym, szczególnie w regionie Bałtyku.

Celem Ośrodka jest prowadzenie edukacji społecznej oraz wymiana naukowa i transfer wiedzy w czterech obszarach: rozwój regionalny, współpraca regionów przygranicznych, umacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz dyskusji problemów migracji w perspektywie współczesnej i historycznej. 

Ośrodek w Kulicach dysponuje 4 salami dla konferencji i seminaria, usytuowany jest w parku o powierzchni ok. 9 ha. Ośrodek dysponuje 18-oma pokojami noclegowymi dla 50 osób. Trwa tam jeszcze remont. Po jego zakończeniu nowa działalność oraz perspektywy MOBI na następne lata zostaną zaprezentowane we wrześniu podczas międzynarodowej konferencji 25-lecia działalności ośrodka Kulic – pierwotnie planowanej na zeszły rok. Wśród pierwszych wydarzeń są konferencje, warsztaty, szkoły letnie i spotkania doktorantów w ramach projektu INT 198 „Morze – Pomorze – Pogranicze” we współpracy z przygranicznym miastem Schwedt oraz uczelniami w Greifswaldzie i Frankfurcie nad Odrą. 

Prof. Jörg Hackmann to historyk, jest od października 2008 r. pracownikiem Instytutu Historycznego US w ramach profesury wizytującej historii Europy Wschodniej im. Alfreda Döblina, finansowanej przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). 

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miedzynarodowy?
2021-06-29 14:26:34
Bez przydomka "międzynarodowy" żadna poważna instytucja w Polsce nie może się obyć. Ale czemu się ograniczać? Napiszmy "międzygalaktyczny".
@Obs
2021-06-27 09:05:01
Patrząc po dokonaniach tych niemieckich i porównując z tymi powojennymi, w szczególności z pierwszym powojennym niszczycielem- kacykiem komunistycznym, to może i słuszne oczekiwanie.
Obs
2021-06-26 06:35:20
Nawet za komuny nie było czegos takiego.... Czekamy na jedynie słusznego niemieckiego Prezydenta Miasta Szczecina tfu Stettina...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA