Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Konferencja: Wojna z bolszewikami oczami Ukraińców

Data publikacji: 2020-08-28 08:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01 15:09
Konferencja: Wojna z bolszewikami oczami Ukraińców
 

W najbliższy piątek o g. 16 w sali kina Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Polonii 1 rozpocznie się konferencja naukowa dotycząca wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Będziemy mogli spojrzeć na tamte wydarzenia z innej perspektywy niż zazwyczaj, a mianowicie oczami Ukraińców. Konferencję zorganizował Koszaliński Oddział Związku Ukraińców w Polsce.

- Wątek ukraiński jest w dyskusji o wojnie polsko-bolszewickiej omawiany w mniejszym zakresie, a nam zależy na tym, żeby wydobyć go z cienia – opowiada Roman Biłas, przewodniczący oddziału. - Ważnym elementem wydarzeń sprzed stu lat była wyprawa kijowska Józefa Piłsudskiego, którą poprzedziło nawiązanie współpracy strony polskiej z atamanem Symonem Petlurą. Chcemy pokazać wspólne zaangażowanie, wspólną walkę, polskie – ukraińskie braterstwo broni.

Wykład wygłosi prof. Roman Drozd, były rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, ekspert od spraw polsko – ukraińskich. Wystąpi też dr Marek Kozubel z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

A jedną z historycznych postaci, które zostaną przybliżone, będzie generał armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, Marek Bezruczko.

- Marek Bezruczko dowodził obroną Zamością, co jest o tyle istotne, że tam powstrzymano konarmię Budionnego, który ruszył na odsiecz wojskom Tuchaczewskiego – mówi Biłas. - Nie wiadomo, jaki finał miałaby Bitwa Warszawska, gdyby te dwie armie połączyły się. A nie udało im się to właśnie dzięki Markowi Bezruczko, który spełnił swoje zadanie, wykonując rozkazy szefa sztabu polskiej armii, Tadeusza Rozwadowskiego.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich chętnych. Obowiązuje reżim sanitarny. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Setna rocznica Bitwy Warszawskiej w Szczecinie. Odsłonięcie pamiątkowego ryngrafu na Bazylice św. Jana Chrzciciela.

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ